• 20/05/2024

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Assange’ın ABD’ye İadesini Askıya Aldı

 İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Assange’ın ABD’ye İadesini Askıya Aldı

REUTERS/Toby Melville

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, tutuklu bulunan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye derhal iade edilemeyeceğine hükmetti. Mahkeme, Assange’ın iadesine karşı yaptığı itirazı başka bir duruşmaya taşıması için izin verdi.

Yazılı açıklamada, ABD makamlarının Assange’a ne olacağı konusunda daha fazla güvence vermemesi halinde, Assange’ın yeni bir temyiz başvurusunda bulunabileceğine hükmedildiği belirtildi. Mahkeme, güvence verilmemesi halinde Assange’ın ifade özgürlüğünün ihlali ve ölüm cezası alma ihtimali gibi gerekçelerle temyize gitme izni vereceğini aktardı.

Assange ve Ailesinin Tepkisi

Mahkeme çıkışında Julian Assange’ın eşi Stella Assange, kararın ifade özgürlüğü açısından üzüntü verici olduğunu belirtti. ABD’ye gönderilmesi halinde Julian Assange’ın idam cezası tehdidiyle karşı karşıya kalacağını savundu ve ABD’nin 5 yıllık dava süresince basın ve ifade özgürlüğüne saldırdığını vurguladı.

Dava Süreci ve İtirazlar

Julian Assange’ın avukatları, ABD’ye iade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceğini belirtirken, ABD tarafı ise hapis cezasının 4 ila 6 yıl arasında olabileceğini iddia ediyor. Assange’ın eşi Stella Assange, eşinin iade kararı çıkması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

Assange’ın Durumu

Julian Assange, 2010’da ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları ifşa ettiği için tutuklanmıştı. 2012’den beri cezaevinde bulunan Assange, sürekli olarak ABD’ye iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararın ardından, Assange’ın avukatları yeni bir temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Duruşma Süreci

Julian Assange’ın ABD’ye iade davasına ilişkin duruşmalar, 20-21 Şubat’ta Yüksek Mahkeme’de görülmüş, kararın ileri tarihte verileceği belirtilmişti.

İLGİLİ HABERLER