Caria Holidays

İngiltere’deki binlerce göçmenin hayatını mahveden İngilizce sınavına tepkiler büyüyor

 İngiltere’deki binlerce göçmenin hayatını mahveden İngilizce sınavına tepkiler büyüyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın İngilizce sınavında kopya çektiği iddiasıyla binlerce insanı tutarsız kanıtlarla Birleşik Krallık’tan atmaya çalıştığı iddia edildi.

BBC’nin yayınladığı Newsnight tarafından elde edilen resmi belgeler, İçişleri Bakanlığı’nın, davranışları ve verilerindeki kusurlar hakkında ciddi endişeler olduğunu bilmesine rağmen, uluslararası test kuruluşu ETS’nin iddialarına dayanarak insanları ülkeden çıkarmaya çalıştığı belirtildi.

Bu sınavlara dayanarak 2 bin 500’den fazla kişi sınır dışı edildi ve en az 7 bin 200 kişi, ETS’nin sınavında kopya çekmekle suçlamasının ardından İngiltere’yi terk etmeye zorlandı. Birleşik Krallık’ta kalan diğerleri, yıllarca süren zorluklara katlandıktan sonra isimlerini temize çıkarmak için savaşmaya devam ediyor.

BAŞKA SORUŞTURMA SIRASINDA ORTAYA ÇIKTI

Olay Londra’daki iki test merkezinin sahte sınavlar yürüttüğünü ve böylece insanların vize başvurusunda bulunmak için kullanabilecekleri bir geçiş belgesini sahte bir şekilde alabileceklerini ortaya çıkaran soruşturma sırasında ortaya çıktı.

Bu ifşaatların ardından hükümet, ETS’den sınav yerleri olarak sözleşme imzalanan 100’den fazla bağımsız merkezde kopya çeken öğrencilerin ölçeğini değerlendirmesini istedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ARKASINDA DURUYOR

ETS’nin verdiği listede haksız yere suçlanan bazı insanların olduğu kanıtlarla tespit edilmesine rağmen rağmen, İçişleri Bakanlığı ETS’nin kanıtlarının arkasında durmaya devam ediyor.

İşçi Partisi Milletvekili Stephen Timms konuyla ilgili olarak;  “Açıkçası, ETS itibarsız bir tanıktı ve yine de İçişleri Bakanlığı onlara tamamen güvendi” diye konuştu.

BBC’nin ayrıca – çoğu departman tarafından birkaç yıldır bilinen – başka kanıtlar da ortaya çıkardığı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER