Ankara Anlaşmalı ailelerin çocukları “yerel öğrenci” statülerini geri istiyor: Kampanyaya destek olun!

 Ankara Anlaşmalı ailelerin çocukları “yerel öğrenci” statülerini geri istiyor: Kampanyaya destek olun!

İngiltere’deki Türk çocukları eğitim hakkı için mücadele ediyor: Kampanyaya Destek Olun!

İngiltere’de yaşayan Türk öğrenciler, eğitim haklarının korunması için seslerini duyurmak amacıyla bir kampanya başlattı. Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’de bulunan ailelerin çocukları (dependant) 2021 yılından önce İngiltere üniversitelerinde “yerel öğrenci” statüsüne sahipken, yapılan düzenlemeler sonucunda artık “uluslararası öğrenci” statüsünde kabul ediliyorlar. Bu değişiklik, üniversite ücretlerinin ciddi şekilde artmasına yol açarken, öğrencilerin eğitim hayallerini sekte uğrattı.

İngiltere’deki üniversite ücretleri, yerel öğrenciler için sabit 9.250 £ iken, uluslararası öğrenciler için 25.600 £ ila 48.620 £ arasında değişebiliyor. Bu fark, Ankara Anlaşmalı ailelerin çocuklarının üniversiteye devam etme planlarını zorlaştırdı ve eğitim haklarını olumsuz etkiledi.

Hakları İçin Mücadele Ediyorlar: Kampanya Başlatıldı

Türk çocukları ve aileleri, bu haksız uygulamaya karşı kampanya başlattılar ve İngiliz hükümetine seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Büyükelçilik yetkilileri ve Lordlar Kamarası’nın bazı üyeleriyle yapılan görüşmelerde, sorunlarının farkında olunduğu belirtilirken, öğrenciler kampanyanın daha fazla destekçiyle güçlendirilmesi için uğraşıyorlar.

Destek Vermek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bu haksız uygulamanın düzeltilmesi ve Türk çocuklarının eğitim haklarının korunması için daha fazla imzaya ihtiyaç var. Kampanyayı imzalayarak ve paylaşarak, onların seslerini duyurmalarına yardımcı olabilirsiniz. Hedef, ilk etapta 10.000 imzaya ulaşmak. Kampanyayı desteklemek için bu linki tıklayın ve imzanızı bırakın.

https://petition.parliament.uk/petitions/656478

Ankara Antlaşması ve Home Fee Hakkı: Değişiklikler Ne Zaman Yapıldı?

Ankara Antlaşması’na dayanarak İngiltere’ye gelen çocuklar, normalde “home fee” (yerel ücret) hakkına sahipti. Ancak 2021 yılında Brexit sonrası yapılan değişiklikle, geriye dönük olarak 31 Aralık 2020 itibariyle İngiltere’de ikamet ediyor olma şartı getirildi. Bu değişiklik, birçok çocuğun hakkını etkiledi ve uluslararası öğrenci statüsüne geçmelerine neden oldu.

Hakkımızı Geri İstiyoru

Türk çocukları ve aileleri, kazanılmış haklarını geri almak için mücadele etmeye kararlılar. Kampanyaya katılarak ve paylaşarak, onların bu mücadelesine destek olabilirsiniz.

İmza bırakmak için bağlantıyı tıklayın

https://petition.parliament.uk/petitions/656478

İLGİLİ HABERLER