• 01/03/2024

İngiltere’den AB’ye “Falkland Adaları” tepkisi

 İngiltere’den AB’ye “Falkland Adaları” tepkisi

İngiltere’den AB’ye “Falkland Adaları” tepkisi

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Avrupa Birliği’nin (AB) yayımladığı bir bildiride, “Falkland Adaları” ifadesinin yanı sıra Arjantin’in verdiği isim olan “Malvinas Adaları”na yer vermesini eleştirdi.

Bakan Cleverly, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Falkland Adaları vatandaşlarının kendi geleceklerini seçme hakkına sahip olduğunu, yüzde 99,8’inin İngiltere ailesinin bir parçası olmak için oy kullandığını hatırlattı.

Cleverly, “Arjantin ve AB, onların demokratik tercihlerine kulak vermeli.” ifadesini kullandı.

“AB, ‘üzüntü verici’ kelime seçimiyle adalarla ilgili pozisyonunun değişmediğini gösterdi”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın sözcüsü de AB’nin Falkland Adası vatandaşlarının kendi geleceklerine karar verme hakkını sorgulamasının “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Sözcü, AB’nin, adalara ilişkin pozisyonunun, “üzüntü verici kelime seçimlerinin ardından değişmediğini” gösterdiğini aktararak, İngiltere’nin Falkland Adaları’nın kendi kaderini tayin hakkını tüm uluslararası forumlarda savunmaya devam edeceğini kaydetti.

AB ile Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) zirvesi bildirisinin bir bölümünde, “Malvinas Adaları/Falkland Adaları üzerindeki egemenlik sorunuyla ilgili olarak AB, CELAC’ın anlaşmazlıkların barışçıl çözümünde diyalog ve uluslararası hukuka saygının önemine dayanan tarihi tutumunu not etti.” ifadesi kullanılmıştı.

İLGİLİ HABERLER