İngiltere’den Fransa’ya uyarı: “Gerekirse misilleme yaparız”

 İngiltere’den Fransa’ya uyarı: “Gerekirse misilleme yaparız”

İngiltere Çevre Bakanı George Eustice, Fransa’nın Brexit sonrası balıkçılık hakları konusunda tehditlerle devam etmesi durumunda, İngiltere’nin gerekirse misilleme yapacağını belirtti.

Fransa, lisans anlaşmazlığının Salı gününe kadar çözülmemesi halinde İngiliz teknelerinin karaya çıkmasını engelleyebileceğini açıklamıştı.

Bakan Eustice, Fransız yetkililerin kullandığı dilin “kışkırtıcı” olduğunu, konuyu Avrupa Komisyonu’na ilettiğini, Fransa’nın büyükelçisinin görüşmeler için çağrıldığını söyledi. Eustice; “Şimdilik Fransa’nın yaptığı gibi cevap vermeyeceğiz, bunu komisyonla gündeme getireceğiz ve diplomatik kanallardan Fransız büyükelçisiyle gündeme getireceğiz ama Fransa bu tehditleri sürdürmeye devam ederse daha fazla şey yapma hakkımızı saklı tutarız.”

Perşembe günü Le Havre açıklarında yapılan kontroller sırasında bir İngiliz balıkçı teknesine Fransa tarafından el konulmuş ve bir başka balıkçı da para cezasına çarptırılmıştı. Fransız yetkililer, alıkonulan geminin ruhsatının olmadığını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER