İngiltere’den Rusya’ya gözdağı: “Daha sert yaptırımlar uygularız”

 İngiltere’den Rusya’ya gözdağı: “Daha sert yaptırımlar uygularız”

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna’nın işgal edilmesi durumunda Rusya’ya uygulanmak üzere daha sert yaptırımlardan oluşan tasarının bu hafta parlamentoya sunulacağını söyledi.

BBC’ye açıklamalar yapan Truss, Ukrayna’nın işgali durumunda Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların yer aldığı yeni bir tasarıyı bu hafta parlamentoya sunacaklarını duyurdu.

Truss, “Ukrayna’yı işgalin ağır bedelleri olacaktır. Yaptırımlar, Rusya’nın finansal kurumlarını, enerji şirketlerini ve Kremlin’e yakın oligarkları hedef alacak” dedi.

Bakanlık kaynakları, Britanya’nın Rusya’ya var olan yaptırımlarının yalnızca Ukrayna’da istikrarsızlığa neden olanları hedef aldığını, yeni tasarının daha geniş kapsamlı olacağını söyledi.

Truss’ın açıklamalarından önce, Britanya’da hükümetin Ukrayna’daki gerilim karşısında Estonya’ya ve Doğu Avrupa’daki diğer NATO müttefiklerine daha fazla asker göndermeyi değerlendirdiği öğrenilmişti.

Britanya Başbakanı Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın bu hafta Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER