• 18/05/2024

İngiltere’den Sıra Dışı Hamle: The DragonFire Silahı’nın Yapımı Hızlandırılıyor

 İngiltere’den Sıra Dışı Hamle: The DragonFire Silahı’nın Yapımı Hızlandırılıyor

İngiltere’den Sıra Dışı Hamle: The DragonFire Lazer Silahı’nın Yapımı Hızlandırılıyor

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kullanması amacıyla geliştirilen lazer silahı The DragonFire’ın yapımının hızlandırılacağını duyurdu. 2027’de hazır olması planlanan bu özel silah, ciddi bir dönüşümü simgeliyor.

Salisbury’de yaptığı açıklamada, Bakan Shapps, askeri üretim anlayışının değiştiğini ve The DragonFire gibi önemli bir projenin hızlandırılacağını belirtti. Bu sistem, dronları etkisiz hale getirebilecek ve farklı platformlara kolayca entegre edilebilecek.

Çeşitli Platformlara Entegrasyon Planları

Shapps, sistemin deniz, kara ve hava araçlarına entegre edileceğini açıkladı. Ukrayna’da dron tehdidiyle nasıl başa çıkılabileceğini görmek için bu sistemden önemli ölçüde faydalanılabileceğini belirtti.

İlk Aşamada Yüzde 70’te Sahaya Çıkacak

The DragonFire’ın, daha ucuz bir sistem olması ve hızla kullanıma geçebilmesi amacıyla yüzde 99 mükemmelliğe ulaşmadan sahaya çıkacağını ifade eden Shapps, bu sayede sahada gerçek deneyimlerden faydalanarak geliştirileceğini belirtti.

Teknolojik Güç Birleşimi

The DragonFire, MBDA, Leonardo, QinetiQ ve İngiliz Savunma Bakanlığı kurumları tarafından geliştirilen ışık hızında hareket eden bir lazer ışınıyla hedeflerini vuracak bir silah olarak öne çıkıyor. Bu teknoloji, savunma alanında önemli bir adımı temsil ediyor.

İLGİLİ HABERLER