İngiltere’den tatil için ayrıldı, 16 yıl boyunca Doğu Afrika’da mahsur kaldı

 İngiltere’den tatil için ayrıldı, 16 yıl boyunca Doğu Afrika’da mahsur kaldı

İngiltere’den tatil için ayrıldı, 16 yıl boyunca Doğu Afrika’da mahsur kaldı

İngiltere’de süresiz kalma iznine sahip olan Saleh Ahmed Handule Ali, 2008’de İngiltere’den Cibuti’ye kısa bir tatil için gitti. Ancak beklenmedik bir dizi olay, onu 16 yıl boyunca Doğu Afrika’da mahsur bıraktı.

Saleh Ahmed Handule Ali, 2000 yılında annesi ve kardeşleriyle birlikte İngiltere’ye mülteci olarak geldi. Ancak 2008’de, tüberküloz teşhisi konulması üzerine Cibuti’ye geçici bir kaçış planladı.

Mahsur Kalış

Cibuti’ye vardıktan sonra mülteci seyahat belgesini kaybeden Ali, Bristol’deki ailesinin yanına dönemedi. Etiyopya’ya geçiş yapmayı başardı, ancak İngiliz büyükelçiliğinden yardım alamadı.

İçişleri Bakanlığı Hatası

Ali’nin Birleşik Krallık’ta süresiz kalma izni verildiğine dair kayıt bulunmadı. Bu durum, onu Etiyopya’da belgesiz olarak mahsur bıraktı.

Anne Acısı ve Hukuki Mücadele

Ali’nin annesi, oğlunu geri getirmek için yıllarca para biriktirdi ve hukuki mücadele verdi. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın reddi, acıyı derinleştirdi.

Gelecek Belirsiz

Ali, Etiyopya’da belgesiz bir şekilde yaşamını sürdürüyor ve ailesinden uzakta zor koşullarda yaşıyor. Temyiz mahkemesi Ali’nin davanı kabul etti, ancak gelecek belirsizliğini koruyor.

Bakanlık Açıklaması

İçişleri Bakanlığı, bireysel vakalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve Ali’nin durumuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

İLGİLİ HABERLER