• 13/04/2024

İngiltere’den yapay zeka ve drone’lar için 800 milyon sterlinlik teknoloji paketi

 İngiltere’den yapay zeka ve drone’lar için 800 milyon sterlinlik teknoloji paketi

Picture: Alamy

İngiltere Maliye Bakanlığı’nın 2024 bütçesinin, NHS ve polise zaman kazandırmayı amaçlayan 800 milyon sterlinlik bir teknoloji reformu paketini içereceği duyuruldu.

Reformların bir parçası olarak yapay zeka, NHS tarama sürelerini üçte bir oranında azaltmak için kullanılacak ve polis, trafik çarpışmaları gibi olaylara drone konuşlandıracak.

Hazine, önerilen teknolojik reformların 2029 yılına kadar kamu sektörü verimliliğine 1,8 milyar £ değerinde fayda sağlayacağını umuyor.

Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Hunt, “Sistemde çok fazla israf var ve biz kamu görevlilerinin en önemli işe geri dönmesini istiyoruz: çocuklarımıza eğitim vermek, bizi güvende tutmak ve hasta olduğumuzda bizi tedavi etmek. Bu nedenle planımız, hastalar için MRI’ya (manyetik rezonans görüntüleme) daha hızlı erişimden, hırsızlık veya aile içi şiddet olaylarına müdahale etmek için serbest bırakılan yüzbinlerce polis saatine kadar verimliliğin meyvelerini toplamakla ilgili” dedi.

Duyuru, Hunt’ın Çarşamba günü Bütçesini açıklarken vergi indirimi yapması yönünde Muhafazakar meslektaşlarının artan baskısı altında olduğu bir dönemde geldi.

Hazine, son hamlenin, İngiltere’deki en az 100 MRI tarayıcısının yapay zeka ile güncellenmesi sonucunda kanser sonuçlarını bekleyenler de dahil olmak üzere yılda 130.000 hastanın tamamlanmış testlerini daha hızlı alacağı anlamına geleceğini söyledi.

Polislik alanında, reformların Polis Verimliliği İncelemesinin gerçekleştirilmesine yardımcı olacağını ve bunun her yıl 38 milyon saate kadar memur zamanından tasarruf edilebileceğini söylediğini belirtti.

800 milyon sterlinlik yatırımdaki diğer önemli önlemler arasında şunlar yer alıyor:

Jüri paketlerinin dijitalleştirilmesi ve şartlı tahliye kararlarını kolaylaştıracak yeni yazılım sayesinde adalet sisteminde yılda 55.000 saate kadar idari zamandan tasarruf etmek için 170 milyon £.

İLGİLİ HABERLER