İngiltere’nin Berlin Büyükelçiliği çalışanı, Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti

 İngiltere’nin Berlin Büyükelçiliği çalışanı, Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Britanya Büyükelçiliği’nde çalışan bir güvenlik görevlisi, casusluk davasında Rus ordu ataşesine gizli materyaller verdiğini kabul etti.

58 yaşındaki David Smith, Mayıs 2020 ile Ağustos 2021 arasında Ruslara Britanya Büyükelçilik çalışanlarının listesini, yerleşim planını ve daha fazla gizli materyali verdiğini kabul etti. Smith, 14 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Güvenlik görevlisi, yetkililer tarafından düzenlenen bir operasyonda kandırılarak tuzağa düşürülmüş ve Britanya’ya iade edilmişti. Smith, burada Resmi Sırlar Yasası ile Merkez Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

Smith’in 9 suçlamanın 8’ini geçen hafta kabul ettiği, ancak son suçlama düşürülene kadar konunun basınla paylaşılamadığı bildirildi.

Smith’in Berlin yakınlarındaki Potsdam şehrindeki dairesine yapılan polis baskınında büyükelçilik çalışanlarının güvenlik geçiş kartlarının, çalışma şemalarının ve içerideki beyaz/kara tahtaların fotoğrafları bulunmuştu. Memurlar, ‘gizli’ olarak işaretli e-posta ve belgeler de bulduklarını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER