• 13/04/2024

İngiltere’nin eski Eski İçişleri Bakan Yardımcısı’ndan vize rejimi için yeni öneri

 İngiltere’nin eski Eski  İçişleri Bakan Yardımcısı’ndan vize rejimi için yeni öneri

yüksek suç oranlarına sahip göçmenlerin milliyetleri sıralanabilir.

Eski Göçmenlikten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Jenrick, Ceza Adaleti Yasa Tasarısı’nda önemli bir değişiklik önerdi. Bu öneri, İngiltere ve Galler’deki mahkemelerde hüküm giyen suçluların uyruklarının yıllık suç “lig tablolarında” yayımlanmasını sağlayacak.

Küçük bir grup Muhafazakar milletvekili, bu değişiklik önerisini destekliyor. İlk olarak The Daily Telegraph gazetesinde yer alan bu öneri, yaklaşık 12 milletvekili tarafından destekleniyor.

Rekor Göç Rakamlarından Sonra Geldi

Öneri, Manş Denizi’nden Birleşik Krallık’a geçen göçmen sayısının rekor seviyeye ulaştığını gösteren rakamların ardından geldi. 2024’te, göçmen akını önemli bir seviyeye ulaşmış durumda.

Uygulanabilirlik Endişesi

Gazeteye göre, hükümet içerisinde önerinin uygulanabilirliğiyle ilgili endişeler bulunuyor. Ancak bakanlar, teklifi incelemeye ve meslektaşlarıyla görüşmeye devam edeceklerini belirtiyor.

Suç Verileri Önemli Rol Oynayacak

Jenrick, BBC Radyo 4’te yaptığı açıklamada, suç verilerinin bu konuda önemli bir rol oynayacağını belirtti. Daha yüksek risk taşıyan uyruklara daha detaylı inceleme yapılması gerektiğini vurguladı.

İltica Kuralları Zaten Katı

Mülteci Konseyi, Birleşik Krallık’taki iltica kurallarının zaten çok katı olduğunu savundu. Grup, ciddi suç işleyenlerin ülkede kalmasına izin verilmediğini belirtti.

Halkın Bilme Hakkı

Jenrick, ülkeye gelenlerin ve göçün ekonomik, mali ve toplumsal etkilerinin halk tarafından bilinmesi gerektiğini savundu. Ülkeye gelenler arasında zarar verenler olduğunu ve bu konuda açık olunması gerektiğini belirtti.

Baskılar ve Taahhütler

Başbakan Rishi Sunak, partisinin sağ kanadındaki baskılar altında, net göçü azaltmak için gereken adımları atmaya taahhüt etmiş durumda. Hükümet, yasal göçü kontrol altına almak için çeşitli kısıtlamalar öneriyor.

Net Göçte Rekor Artış

Kasımda yayımlanan tahminlere göre, net göç rakamı rekor seviyeye ulaştı. Sunak, net göçü azaltmak için gerekli adımları atmaya hazır olduğunu belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER