• 21/04/2024

İngiltere’nin Kıbrıs’ta resmî pozisyonu: Başlama noktası

 İngiltere’nin Kıbrıs’ta resmî pozisyonu: Başlama noktası

Kıbrıs sorunu için Cenevre’de 27-29 Nisan’da yapılacak 5+1 Konferans için geri sayım devam ederken İngiltere’nin iki bölgeli iki toplumlu federasyona çabaların başlama noktası, Rum tarafının ise sonuç gözüyle baktığına, Türk tarafının ise görüşmek bile istemediğine dikkat çekildi.

Fileleftheros “İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon Üç Boyutta… Kıbrıs Rum Tarafı: Nihai Hedef – Kıbrıs Türk Tarafı: Görüşme Dışı – İngiltere: Başlama Noktası” başlıklı haberinde Londra’nın Kıbrıs sorununa yeni yaklaşımını Dışişleri Bakanı Dominic Raab aracılığıyla resmîleştirerek federasyonu, yeni çabanın başlangıç noktası gördüğünü açıkladığını yazdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab tarafından resmî olarak kaydedildiği üzere, federasyonun İngiltere için başlama noktası olduğu belirten gazeteye göre bu pozisyon, Rum tarafının resmî olarak tartışmak istemediği yeni bir başlık açıyor. Federasyonu ezelden beridir Kıbrıs sorunundaki çabada varılmak istenilen netice addeden Rum tarafı, İngiltere’nin pozisyonunu (başlama noktası) kabul ederse bu, müzakerelerin bu noktanın da ötesine geçeceği anlamına gelecek.

Gazete İngilizlerin bu dönemde, tartıştıkları farklı görüşlerin öneri değil ‘düşünmek için malzeme’ olduğunu, Rum tarafının da herhangi bir İngiliz planı ve yazılı bir şey olmadığını savunmasına rağmen şu anda İngiltere’nin pozisyonunun Avam Kamarası tutanaklarında resmen kaydedildiğine dikkat çekti.

Kıbrıs Genç Tv

İLGİLİ HABERLER