• 20/05/2024

İngiltere’nin Ruanda tasarısındaki değişiklikler Avam Kamarası oylamasında reddedildi

 İngiltere’nin Ruanda tasarısındaki değişiklikler Avam Kamarası oylamasında reddedildi

Gareth Fuller/PA Wire

İngiltere’de Milletvekilleri, Lordlar Kamarası’nın sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etmeyi amaçlayan Ruanda Tasarısı’nda yaptığı değişiklikleri reddetti.

Mahkemelerin Ruanda’nın güvenliğini sorgulamasına izin verilmesi de dahil olmak üzere 10 değişiklik, 70 oy çokluğuyla reddedildi. Bu da yasa taslağının orijinal metniyle Lordlar’a geri gönderileceği anlamına geliyor.

Hükümet Ruanda’nın güvende olduğu konusunda ısrar ediyor.

Yüksek Mahkeme daha önce Ruanda planının insan hakları ihlallerine yol açabileceği gerekçesiyle hukuka aykırı olduğuna hükmetmişti.

İşçi Partisi, her bir sınır dışı işleminin altı kişinin uzaya gönderilmesine eşdeğer bir maliyete mal olacağını iddia ediyor.

Güvenli bir yer ilan etmek amaçlanıyor

Önerilen yasa, Birleşik Krallık’ın Ruanda’yı güvenli bir yer ilan ederek sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı edebilmesini sağlamayı amaçlıyor.

İçişleri Bakanı Michael Tomlinson Pazartesi günü Avam Kamarası’na, Ruanda Güvenliği (İltica ve Göç) Tasarısının Birleşik Krallık sınırlarını korumanın “temel bir unsuru” olduğunu söyledi.

Tasarının hükümetin uluslararası yükümlülükleriyle çelişmediğini söyledi.

Tomlinson aynı zamanda “sistematik yasal zorlukları” da eleştirdi ve bunun, sınır dışı edilmeleri “engellemeye ve geciktirmeye” devam ettiğini söyledi.

İşçi Partisi’nden Stephen Kinnock, Lordlar Kurulu’nun tasarıdaki tüm değişikliklerini destekledi ve meslektaşlarının yasa tasarılarını inceleyerek “vatanseverlik görevlerini” yerine getirdiklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER