• 20/05/2024

İngiltere’nin yeni tür uyuşturuculara karşı önlemleri eleştiriliyor

 İngiltere’nin yeni tür uyuşturuculara karşı önlemleri eleştiriliyor

Getty Images

Birleşik Krallık hükümetinin yeni süper güçlü ilaçların yayılmasını takip etme konusunda geride kaldığı belirtiliyor.

Ulusal Suç Dairesi’ne göre yazdan bu yana 100’den fazla ölümün nitazen adı verilen sentetik opioidlerle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Dr Mark Pucci, kusurlu veri toplama yöntemlerinin rakamların önemli ölçüde eksik tahmin edildiği anlamına geldiğini söylüyor. Uyuşturucu, ABD’de çok yaygın bir katil olan eroin ve fentanilden daha güçlü

Hükümet, sentetik opioid tehdidine karşı son derece dikkatli olduğunu ve müdahaleyi koordine etmek için bir görev gücü oluşturduğunu söyledi.

Ulusal Suç Ajansı (NCA), nitazenlerin Çin’deki yasadışı laboratuvarlarda üretildiğine ve Royal Mail ve diğer paket operatörleri aracılığıyla Birleşik Krallık’a getirildiğine inanıyor.

İngiltere’de ise organize çeteler tarafından çoğunlukla eroinle karıştırılıyor. Ayrıca, büyük olasılıkla internetten satın alınan yasadışı diazepam tablet örneklerinde de bulundular .

Uzmanlar, yetkililerin nitazen içeren ölümcül olmayan aşırı dozları takip edecek kadar hızlı hareket etmediğini söylüyor. Aşırı doz verilerinin takip edilmesinin uyuşturucunun nereye yayıldığını gösterebileceğini ve dolayısıyla ölümleri tahmin edip önleyebileceğini söylüyorlar. Ancak şu anda ulusal bir sistem yok.

Doz aşımı rakamları, hükümet tarafından yerel hizmetlerden toplanıyor ve ele geçirilen uyuşturucular üzerinde yapılan testlere veya aynı partiden satın aldığına inanılan diğer kullanıcılardan alınan numunelere dayanıyor.

Bilgi Edinme Özgürlüğü talebiyle elde edilen bu kayıtlar, 2023’ün son altı ayında Batı Midlands’de dört ölümcül olmayan aşırı dozda nitazen vakası yaşandığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER