bellonareklam1

İngiltere’ye Türkiye’den kamyon ve tır şoförü başvurusu nasıl yapılır?

 İngiltere’ye Türkiye’den kamyon ve tır şoförü başvurusu nasıl yapılır?
iinternational supermarket

Tüm sektörlerde çalışan sıkıntısı yaşandığını belirtilen İngiltere’de en fazla etkilenen sektörlerin nakliye ile lojistik, özellikle kamyon şoförü istihdamı noktasında büyük sıkıntı yaşanıyor.

Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısının ihtiyaç duyulanın 100 bin altında bulunduğu ifade ediliyor.

SÜRÜCÜ EKSİKLİĞİNİ ARTIRAN NEDENLER

Nakliye sektörünü temsil eden Road Haulage Association (RHA) adlı kuruluşun raporuna göre, nakliye aracı sürücülerinin sayısındaki azalışın başlıca sebepleri “sürücülerin emekli olması”, “İngiltere’nin AB’den ayrılması”, “IR35 olarak bilinen maaş bordolarındaki bazı değişiklikler”, “sürücülerin başka sektörleri seçmesi”, “düşük ücretler ve salgın” olarak sıralanıyor.

5 BİN SÜRÜCÜYE GEÇİCİ VİZE VERİLECEK

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, tır ve kamyon şoförü eksikliği nedeniyle bazı süpermarketlerde rafların boş kalmasının ve benzin istasyonlarındaki uzun kuyrukların önüne geçebilmek için 5 bin akaryakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsüne aralık sonuna kadar geçici vize verileceğini duyurdu.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanı, bu yıl istisnai durumlarda gıda ve nakliye sektörlerinde tedarik zinciri baskılarını hafifletmek için Noel’e kadar mevcut vize planına eklendi.” ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE’DEN NASIL BAŞVURU YAPILIR

Kamyon ve tır sürücüleri için başvurularla ilgili herhangi bir duyuru henüz yapılmadı. Başvurular için İngiliz Büyükelçiliği’nden yapılacak duyuruları takip etmek gerekiyor.

MAAŞLAR NE KADAR?

Son bir yıllda ağır vasıta şoförlerinin maaşlarının yüzde 30 artışla yıllık 40 bin sterline çıktığını, şirketlerin ekstra bonus da ödediğini belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER