İran’da Londra merkezli gazetenin çalışanı “ajanlık” suçlamasıyla tutuklandı

 İran’da Londra merkezli gazetenin çalışanı “ajanlık” suçlamasıyla tutuklandı

İran’da “şiddet içerikli eylemler düzenleyen göstericileri teşvik ettiği” iddiasıyla “terör örgütü” ilan edilen Londra merkezli muhalif medya kuruluşu için çalışan bir kadının tutuklandığı bildirildi.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, Iran International televizyonu için çalışan İlham Efkari’nin ülkeden kaçmaya çalıştığı sırada istihbarat birimleri tarafından yakalandığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre haberde, “tutuklanan kişinin Iran International’ın başlıca ajanlarından olduğu, İran’a iftira atmak, gençleri isyana davet etmek ve halk arasında huzursuzluk ve terör oluşturmak için çok sayıda faaliyet ve eylem gerçekleştirdiği” öne sürüldü.

Söz konusu muhalif medya kuruluşunun Suudi Arabistan tarafından desteklendiğine ilişkin İran yönetiminin iddialarının yinelendiği haberde, Iran International televizyonu, “Suudi International terör şebekesi” olarak nitelendirildi.

İRANLI BAKAN AJAN DEDİ

İstihbarat ve Güvenlik Bakanı İsmail Katip, Londra merkezli kanalı ‘terörist bir örgüt’ olarak nitelemişti. Efkari’yi ‘ajan’ olmakla suçlayan Katip, tutuklamaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda söz konusu ajan, İslam Cumhuriyeti’nde iftira atmak, gençleri isyana teşvik etmek için çok sayıda eylem gerçekleştirdi” dedi.

İLGİLİ HABERLER