• 13/04/2024

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf’tan İngiltere’ye: İsrail’e silah vermeyi durdur

 İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf’tan İngiltere’ye: İsrail’e silah vermeyi durdur

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf’tan İngiltere’ye: İsrail’e silah vermeyi durdur

İngiltere merkezli Middle East Eye internet sitesine konuşan Yusuf, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını ve İngiltere’nin bu konudaki tutumunu değerlendirdi.

Filistinli eşi Nadia El-Nakla’nın annesi ve babasının saldırılar sırasında Gazze’de mahsur kalmasını hatırlatan Yusuf, “Hayatımın en kötü dört haftasıydı. Kayınvalidem ve kayınbabamın öldürülüp öldürülmediğini bilmiyorduk.” diye konuştu.

Yusuf, ülkenin en güçlü siyasi figürlerinden biri olmasına rağmen eşinin ailesini Gazze’den çıkaramadığını, 4 hafta boyunca büyük çaresizlik duyduğunu ifade etti.

” TARİH BİZİ YARGILAYACAK”

Hamza Yusuf, İngiltere’nin Gazze konusundaki tutumuna ilişkin, “İngiltere hükümetinin İsrail’e silah vermeyi durdurması gerekiyor.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde yaşamını kaybeden sivillere değinen Yusuf, “İnsancıl hukukun alenen ihlalinden sorumlu bir orduya ve hükümete silah tedarik etmenin gerekçesi ne olabilir?” ifadelerini kullandı.

Yusuf, konuya ilişkin İngiltere hükümetiyle iletişime geçeceğini belirterek “elinden geleni yapacağı” mesajını verdi.

Ramazan ayında “İsrail’in işgal başlatma tehdidinin toplu katliama yol açacağını” ifade eden Yusuf, doğru olanın İsrail’e silah tedarik etmemek olduğunu, İngiltere hükümetinin, kendisini dinlemesini umduğunu söyledi.

Yusuf, Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye ilişkin istikrarlı bir tutumu olduğunu belirtti ve Gazze’de “derhal ateşkes sağlanması için uluslararası toplum olarak ellerinden geleni yapmaları gerektiğini” vurguladı.

İLGİLİ HABERLER