• 20/05/2024

İskoçya hapishanelerinde boş yer kalmadı

 İskoçya hapishanelerinde boş yer kalmadı

İskoçya hapishanelerinde boş yer kalmadı

İskoç Cezaevi Servisi Başkanı, hapishanelerin çok dolu olduğunu ve yakında “yeter artık, daha fazlasını kaldıramayız” demek zorunda kalabileceğini söyledi.

Teresa Medhurst, BBC’ye yaptığı açıklamada “taşma noktasına” ulaştığını ve mahkumların erken tahliyesi için acil durum yetkilerine ihtiyaç duyulabileceğini ve rakamlar artmaya devam ederse önümüzdeki aydan itibaren ciddi önlemler alınması gerekebileceğini söyledi.

8 bin mahkum var

İskoçya’da şu anda parmaklıklar ardında yaklaşık 8.000 kişi bulunuyor ancak bu sayının bu yıl 8.700’e çıkması bekleniyor.

Medhurst, sayıların 8.500’ün üzerine çıkması durumunda İskoç hükümetinin, Kovid sırasında olduğu gibi yüzlerce mahkumu üzerlerine herhangi bir kısıtlama getirilmeden serbest bırakmayı düşünmek zorunda kalacağını söyledi.

“Daha fazla dayanamıyoruz”

Medhurst; “Daha fazla dayanamıyoruz. Cezaevleri çok güvensiz hale geliyor. Ortam, gerilim, değişkenlik artıyor. Şiddet artıyor, kendine zarar verme oranları artıyor” dedi.

Cezaevi şefi, cezaevi teşkilatının sayıyı azaltmak için elektronik etiketlerle erken tahliye edilen mahkumların sayısını ikiye katlamayı düşündüğünü ve kapasiteyi artırmak için prefabrik konut bloklarını değerlendirdiğini söyledi.

Ayrıca, İskoçya Polisi’nden daha fazla insanı mahkemeden nasıl uzaklaştırabileceğine bakılmasının istendiğini ve tutuklu mahkumlardaki birikmiş yığılmanın üstesinden gelmek için çaba sarf edildiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER