• 01/03/2024

İskoçya’da drone savar lazer silahı tesisi kuruluyor

 İskoçya’da drone savar lazer silahı tesisi kuruluyor

İskoçya, savaş drone’larını hedef alan lazer silahlarına yönelik artan talebi karşılamak için, Avrupa’da gelecek yıl açılması planlanan merkeze ev sahipliği yapacak.

The Independent’ın haberine göre, Raytheon UK, Edinburgh’a yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki Livingston’da planlanan “gelişmiş lazer entegrasyon merkezinin”, savunma amaçlı yüksek enerjili lazer (HEL) silahlarının test edilmesi, sahaya çıkarılması ve bakımına odaklanacağını söyledi.

Savunma ve istihbarat teknolojisi firması, Ukrayna’da süregelen savaşın drone’ların yarattığı tehdidi vurguladığını açıkladı.

Silahlı insansız hava aracı (SİHA) veya savaş drone’ları olarak da bilinen bu tür drone’lar istihbarat, gözetleme, füze ve bomba taşıma ve topçu atışlarını yönlendirme veya düzeltme için kullanılabiliyor.

TALEP HIZLA ARTIYOR

Şirketin elektronik harp sistemleri başkanı Annabel Flores, BBC’ye yaptığı açıklamada drone’lar, roketler ve havan toplarından gelen “asimetrik” tehditleri engelleyebilen “uygun maliyetli lazerlere talep hızla artıyor” dedi.

Farnborough Airshow fuarından konuşan Flores, yayın kuruluşuna HEL silahlarının maliyet avantajları olduğunu söyledi.

Flores askeri mühimmatın pahalıya mal olabildiğini ancak drone ve dört pervaneli küçük helikopterlerin 84 sterlin (yaklaşık 1800 TL) civarında olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER