• 18/05/2024

İskoçya’da karavan tatili yapan aile felaketi yaşadı

 İskoçya’da karavan tatili yapan aile felaketi yaşadı

Peter Schmidt / Luna Motorhomes

İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki bir fırtına sırasında içinde bulundukları karavan “şiddetli rüzgar” nedeniyle yuvarlanan bir aile felaketi yaşadı.

Dört kişilik aile ve iki köpekleri, İskoçya’nın Kuzey Sahili 500 güzergahında park halindeki kiralık aracın içindeyken şiddetli rüzgarlar aracı devirdi ve bir tepeden aşağı, bir göle doğru baş aşağı yuvarlanmasına neden oldu.

Polis ve acil servisler, Wester Ross, Shieldaig yakınlarındaki A896 otoyolunda olay yerine gittiğinde, tüm ailenin ve her iki köpeğin de kazayı yalnızca hafif yaralanmalarla atlattığını gördü.

70 bin pound değerinde karavan

Paskalya tatilinde aileye 70.000 £ değerindeki aracı kiralayan Luna karavan kiralama şirketinin sahibi Peter Schmidt, “Kimsenin ciddi şekilde yaralanmaması bir mucize” diye konuştu.

“Tam bir mucize”

Kazadan kısa bir süre sonra ailenin bir üyesinden aracın iptal edildiğini bildiren bir telefon aldığını belirten Schmidt;  “Kaç kez yuvarlandığından ya da yuvarlanıp yuvarlanmadığından emin değillerdi, ancak araç durduğunda hepsi araçtan indi ve minibüsün gözlerinin önünde parçalanmaya başladı. Kaza sırasında tek parça halinde uçtuğunu gördükleri çatı da dahil olmak üzere her şeyin her yere saçıldığını söylediler. Oldukça korkutucu geliyordu. Çocuklar yataklarda dinleniyorlardı ve bu karavanlardaki buzdolapları gerçekten ağır, çok sayıda keskin köşe var ve bıçaklar var…olanları düşündüğünüzde ve oradaki tüm ekipmanları…tam bir mucize. Onlar çok ama çok şanslılar.” diye konuştu.

Birleşik Krallık genelinde fırtına yaşandı

Fırtına, geçtiğimiz hafta sonu İrlanda ve Birleşik Krallık’ta yaygın seyahat ve elektrik kesintisine neden oldu; İrlanda, Kuzey İrlanda, İskoçya ve İngiltere ile Galler’in batı kesimlerinde 40-60mph (65-95km/s) hıza ulaşan rüzgarlar oldukça geniş çapta kaydedildi.

Batı Sussex’teki bir tatil parkından yaklaşık 180 kişi kurtarılmak zorunda kaldı ve Cornwall’daki plaj kulübeleri kuvvetli rüzgarlar nedeniyle denize sürüklendi.

North Coast gerçeği

Schmidt, gelecekte müşterilerine zorlu hava koşullarında, özellikle de İskoçya’nın muhteşem kuzey kıyısı çevresinde 500 milin biraz üzerinde popüler bir dairesel rota olan North Coast 500 rotasında sürüş konusunda daha fazla güvenlik brifingi sunmayı planlıyor.

İLGİLİ HABERLER