İskoçya’da yaşayan baba ve oğul haftalardır Türkiye’den dönemiyor

 İskoçya’da yaşayan baba ve oğul haftalardır Türkiye’den dönemiyor

Kuzey İskoçyalı bir hemşire ve oğlu, Antalya’dan İngiltere’ye dönmek için dört haftadır bekliyor. 15 yıldır Birleşik Krallık’ta yaşayan hemşire oturum hakkının süresinin dolması nedeniyle dönüş uçağına binemedi.

BBC’nin haberine göre, Ürdün kökenli Ali Abunejmeh’in 15 yıldır yaşadığı Birleşik Krallık’ta ikametgâhı bulunuyor. Abunejmeh, 8 yaşındaki oğlu Sebastian ile beraber Ürdün ve Batı Şeria’yı ziyaret etmelerinin ardından, Antalya’dan kalkacak bir uçakla Birleşik Krallık’a dönmeyi planladı. Ancak oturum hakkının süresi dolan Abunejmeh, Türk Hava Yolları (THY)’nin uçağına binemedi. 5 Ağustos’taki uçağa binemedikten sonra henüz ülkesine dönemeyen Abunejmeh, 2 bin sterline yakın harcama yapmasının yanı sıra oğlunun okuluna gidemediğini belirtti.

“OTURUM İZNİM VAR”

Hemşire, “Oturma iznim ve ikametgâhım var. Oturum hakkımın süresi doldu. Bakanlık, kendi uygulamaları vasıtasıyla Birleşik Krallık’ta yaşadığımı kanıtlayabileceğimi belirtmişti. Ancak, havayolu şirketi beni uçağa almadı” dedi.

Haberde, Abunejmeh’ın Bileşik Krallık’ta süresiz bir şekilde yaşama, çalışma ve kalma hakkının bulunduğu aktarıldı.

THY, BBC’ye olayı araştırdıklarını aktardı. Hemşire ise ülkesinin İçişleri Bakanlığı’nın kendisine yeterli desteği vermediğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER