Caria Holidays

İspanyol mahkemesinden sokakta çıplak dolaşan nüdiste onay

 İspanyol mahkemesinden sokakta çıplak dolaşan nüdiste onay

İspanya’da bir yüksek mahkeme, Valensiya bölgesindeki Aldaia kasabasında çıplak dolaşan nüdist adama kesilen para cezasını iptal etti.

29 yaşındaki Alejandro Colomar, yaşadığı bölgede çıplak dolaşmaktan birden fazla para cezasına çarptırılmıştı. Toplamda yaklaşık 3 bin doları bulan cezaya eylülde itiraz eden Colomar’ın duruşması geçtiğimiz Cuma bölgedeki yüksek mahkemede görüldü. Mahkemeye de çıplak gittiği için başta salona alınmayan Colomar, giyindikten sonra savunmasını yaptı.

Reuters’ın haberine göre Colomar, 2020’den beri kasabada çıplak dolaştığını ve yerlilerin bu durumdan rahatsız olmadığını, aksine kendisini desteklediğini ifade etti.

MAHKEME CEZAYI GERİ ÇEKTİ

Mahkeme, Colomar’ın “vatandaşların güvenliğini riske atmadığına, kamu huzurunu ve düzenini bozmadığına” karar verdi ve cezayı geri çekti.

Reuters’a konuşan Colomar, “Bu ceza çok mantıksızdı. Teşhircilikle suçlandım fakat sözlüğe göre bunda cinsel niyet olması lazım. Benim yaptığımın bununla alakası yok” dedi.

Bilgisayar mühendisi Alejandro Colomar

DAILY MAIL’E KONUŞMUŞTU!

Avukatı Pablo Mora da müvekkiline verilen cezanın hukuksuzluğunu eylülde DailyMail’e şöyle açıklamıştı:

“Alejandro’nun ihlal ettiği öne sürülen madde, vatandaşların topluma açık alanlarda mastürbasyon yapmasını veya apaçık müstehcen eylemlerde bulunmasını kapsıyor. Alejandro sadece çıplak dolaşıyor, ideolojik özgürlüğünü böyle dışa vuruyor.”

Yüksek mahkeme, İspanyol hukukunda kamusal çıplaklıkla ilgili “yasal boşluk” olduğunu kabul etti.

İspanya’nın bazı bölgelerinde kamusal çıplaklığı düzenleyen yasalar bulunuyor fakat Colomar’ın yaşadığı Aldaia bunlardan biri değil.

İLGİLİ HABERLER