• 20/05/2024

İsrail, İran’a Hava Saldırısı Gerçekleştirdi

 İsrail, İran’a Hava Saldırısı Gerçekleştirdi

İsrail, İran’a Hava Saldırısı Gerçekleştirdi

İsrail’in İran’a yönelik bir hava saldırısı düzenlediğine dair haberler, Amerikan medyası aracılığıyla duyuruldu. ABC News, CBS News ve CNN gibi büyük medya kuruluşları, ABD’li yetkililere dayandırdıkları bilgilere dayanarak bu gelişmeyi aktardılar.

İsrail’in yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran’a yönelik bir karşı saldırı düzenlediği belirtiliyor. Ancak henüz İsrail’in Suriye ve Irak’ta da saldırılar düzenlediğine dair iddialar doğrulanmadı.

İran Basınından Gelen İlk Bildirimler

İran basını, İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin duyulduğunu rapor etti. Ancak patlamanın kaynağı hakkında net bir bilgi bulunmamakta.

Uçuşlar Askıya Alındı

İsfahan’daki patlamaların ardından Tahran, İsfahan ve Şiraz gibi şehirlerdeki tüm uçuşlar askıya alındı. Ayrıca, İsrail’in İran’a yönelik saldırısının ardından İran hava sahasından uçakların ayrıldığı belirtildi.

İlk Görüntüler

Middle East Eye tarafından yayınlanan görüntülerde, İran’ın hava savunma sistemlerinin İsrail’in saldırılarını engellediği görülüyor.

İsrail’den ABD’ye Bilgilendirme

İsrailli kaynaklar, saldırı öncesinde ABD’ye bilgi verildiğini ve saldırının amacının İran’a hasar vermek değil, İsrail’in gücünü göstermek olduğunu belirttiler.

İran’dan İlk Açıklamalar

İran devlet televizyonu, İsfahan’da üç İHA’nın imha edildiğini ve nükleer tesislerin güvenli olduğunu duyurdu.

Tahran’dan İlk Görüntüler

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Cihad Meydanı, İsrail’in saldırısı sonrası görüntülendi

İsrail Ordusunun Açıklaması

İsrail ordusu, Kuzey İsrail’de sirenlerin çaldığını açıkladı, bu da İsrail’in İran’a yönelik saldırısının bir sonucu olarak algılandı.

İngiliz Güvenlik Firmasından Uyarı

İngiliz güvenlik firması Ambrey, ticari gemilere, bölgede artan drone faaliyeti nedeniyle tetikte olmaları konusunda uyarıda bulundu ve İsfahan kentine yönelik bir İsrail saldırısının olabileceğini bildirdi.

İLGİLİ HABERLER