İsrail’in İran’a yönelik İHA saldırısı sonrası dünya liderlerinden sükunet çağrısı

 İsrail’in İran’a yönelik İHA saldırısı sonrası dünya liderlerinden sükunet çağrısı

Majid Asgaripour / Reuters

Dünya liderleri, Cuma günü İsrail’in, onlarca yıldır Orta Doğu’yu büyük bir bölgesel çatışmadan uzak tutan önemli bir kırmızı çizgiyi aşan bir dizi kısasa kısas saldırılarının ardından İran’a şafak öncesi bir insansız hava aracı saldırısı düzenlemesinin ardından sükunet çağrısında bulundu.

Cuma günü geç saatlerde, İsfahan kenti yakınlarındaki bir hava üssüne yönelik görünürdeki saldırı girişiminin, İran’ın daha büyük bir tepki verme tehdidini ve nükleer bir güç ile nükleer bir güç ile nükleer saldırı yapma kapasitesine sahip bir devlet arasındaki kontrolsüz bir şiddet sarmalını savuşturmaya yetecek kadar sınırlı olduğuna dair geçici umutlar vardı.

İTALYA

Cuma günü konuşan İtalya dışişleri bakanı Antonio Tajani’ye göre ABD, Capri’deki G7 dışişleri bakanları toplantısında İran’a yapılacak bir insansız hava aracı operasyonuyla ilgili İsrail’den “son dakika” bilgisi aldığını söyledi. İsrail’in N12 haber kanalı, İsrail’in Irak ve Suriye’de de hedefleri vurduğunu ve her iki ülkede de patlamaların yaşandığını bildirdi.

İran’ın açıklaması

İran dışişleri bakanı Hossein Amirabdollahian, İsfahan’daki saldırının minyatür insansız hava araçlarını içerdiğini ve herhangi bir hasar veya can kaybına yol açmadığını söyledi.

Amirabdollahian, New York’taki BM ziyareti sırasında Müslüman ülkelerin elçilerine şöyle konuştu: “Siyonist rejimin medya destekçileri umutsuz bir çabayla yenilgilerinden zafer kazanmaya çalışırken, düşürülen mini dronlar herhangi bir hasara veya can kaybına yol açmadı.” İran medyasına göre York. Tahran, misilleme için “acil” bir planı olmadığını belirtti.

ABD

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken G7 toplantısında “İsrail’in güvenliğine bağlıyız. Aynı zamanda gerilimi azaltma konusunda da kararlıyız.” dedi.

Blinken, çatışmaya rağmen ABD’nin, İsrail’in Hamas’a karşı savaşında en az 34.000 Filistinlinin öldürüldüğü ve bir milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı “Gazze’ye yoğun bir şekilde odaklanmaya devam ettiğini” ekledi.

G7 ve Avrupa Komisyonu

Hem G7 hem de Avrupa Komisyonu, kaynayan çatışmanın yatıştırılması yönünde çağrıda bulundu. BM genel sekreteri António Guterres kendi müdahalesinde, “Ortadoğu’daki tehlikeli misilleme döngüsünü durdurmanın tam zamanı” olduğunu söyledi.

Bölgede istikrarsızlık

ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililer, İsrail’in Gazze’deki amansız saldırısını sürdürerek insani yardımı derinleştirmeyi planlaması nedeniyle, iki güç arasındaki doğrudan saldırı tabusunun yıkılmasının bölgeyi önümüzdeki aylarda ve yıllarda çok daha istikrarsız bir duruma soktuğundan endişe duyuyorlardı.

Tahran Hükümeti

Tahran hükümeti, Cuma sabahı İsfahan şehri yakınlarındaki bir hava üssü yakınında meydana gelen olayı umursamamış gibi görünüyordu; burada hava savunmasının İran içinde fırlatılan üç insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Birkaç saat önce dışişleri bakanlığı, herhangi bir yeni İsrail saldırısına “maksimum” ve “kararlı” bir yanıt verileceği konusunda uyarıda bulunmuştu, ancak devlet medyasının saldırıyı en aza indirmek için gösterdiği çabalar, yanıt vermeme seçeneğini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmış gibi görünüyordu.

ABD’li yetkililer duyurdu

ABD’li yetkililer, İsrail’in İran’a karşı askeri operasyonlar düzenlediğini ve Washington’a birkaç saat önceden haber verdiğini doğruladı ancak bu operasyonlara ilişkin herhangi bir ayrıntı vermedi. Cuma gecesi olaya yalnızca insansız hava araçlarının mı karıştığı, herhangi bir mühimmatın gerçekten hedefleri vurup vurmadığı veya durdurulduğu ve sortinin nereden başlatıldığı belirsizliğini korudu.

Reuters, Batılı istihbarat değerlendirmelerine aşina bir kaynağın, İran’ın insansız hava araçlarının İran toprakları içinde havalandığı yönündeki ilk iddiasını kabul ettiğini ve bu iddianın ya özel kuvvetlerin ya da İsrail’le müttefik İranlı bir grubun olayda parmağı olduğunu öne sürdüğünü aktardı. Ocak 2023’te İsfahan’daki bir silah fabrikasına düzenlenen insansız hava aracı saldırısı da dahil olmak üzere, İran içindeki önceki saldırılar İsrail’e atfedildi.

ABD’nin çabası

Joe Biden yönetimi, İsrail’in Şam’daki bir İran konsolosluk binasını bombalaması, üst düzey bir İslam Devrim Muhafızları (IRGC) generali ve diğer altı subayın öldürülmesiyle başlayan ve İran’ın Pazar sabahı misilleme yaparak başlayan çatışmayı etkisiz hale getirmeye çalışıyordu. İsrail’e yaklaşık 300 füze ve İHA’nın neredeyse tamamı ele geçirildi.

Reuters’in bildirdiğine göre Biden, İsrail güvenlik kabinesi üyelerini Pazartesi gecesi İran topraklarına saldırmaya ikna etmeyi başardı. Reuters’in iki İsrailliye dayandırdığı haberine göre, her ikisi de eski silahlı kuvvetler komutanları olan Bakanlar Benny Gantz ve Gadi Eisenkot’un güçlü ve hızlı bir yanıt için baskı yaptıkları ancak Biden’la yaptıkları görüşmenin ardından diğer bakanların farklı görüşleri karşısında ertelemeyi kabul ettikleri bildirildi. yetkililer. Bu hesaba göre İran’a yönelik planlanan operasyonlar iki kez ertelendi.

İsaril saldırısı kaçınılmazdı

ABD’li yetkililer, İran’ın Pazar günkü füze ve insansız hava aracı saldırısından hemen sonra İsrailli mevkidaşları tarafından İsrail’in bir tür karşı saldırısının kaçınılmaz olduğu konusunda bilgilendirildiklerini ancak İsraillilerin Washington’a tepkilerinin “akıllıca” olacağı ve hedef almayacağı konusunda güvence verdiklerini söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Cuma günü İran’ın nükleer tesislerinde herhangi bir hasar olmadığını doğruladı. Ajans, X sosyal medya platformunda durumu yakından izlemeye devam ettiğini belirterek, her taraftan maksimum itidal çağrısında bulunarak, “askeri çatışmalarda nükleer tesislerin asla hedef olmaması gerektiğini” vurguladı.

İLGİLİ HABERLER