İtalya’nın Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü karşılamaya çalışıyor

 İtalya’nın Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü karşılamaya çalışıyor

Akdeniz’de İtalya’ya ait Lampedusa Adası’ndaki düzensiz göçmenlerin sayısı, adadaki karşılama merkezinin kapasitesinin çok üzerinde seyrediyor.

İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası, Afrika’dan Avrupa’ya geçişte düzensiz göçmenler için önemli bir varış noktası olmayı sürdürüyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, adaya son günlerde hem teknelerle hem de kurtarılarak getirilen göçmenlerin sayısı 1871’i buldu. Lampedusa’da kapasitesi 350 kişi olan göçmen karşılama merkezinin, bu kapasitenin üzerinde göçmen ağırladığı belirtildi.

Adaya sadece dün 784 düzensiz göçmenin ulaştığı bildirildi.

Öte yandan, Akdeniz’in İtalya ve Libya arasında kalan kısmında kurtarma operasyonları yapan Avrupalı sivil toplum kuruluşlarına ait gemiler de kurtardıkları göçmenleri, güvenli limana taşımak için İtalyan yetkililerden onay bekliyor. Fransız SOS Akdeniz’in Ocean Viking gemisiyle kurtardığı 307 ve Alman Sea Watch’un da Sea Watch-3 gemisiyle kurtardığı 439 göçmenin tahliye için denizdeki bekleyişi sürüyor.

Bu arada, İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin 23 Temmuz Cumartesi günü Kalabriya bölgesinin 124 mil açığında 674 düzensiz göçmeni kurtardığı balıkçı teknesinde 5 kişinin cesedini bulduğu belirtildi.

İLGİLİ HABERLER