İyi üniversitelerden davet almayan öğrenciler Birleşik Krallık’a kabul edilmeyebilir

 İyi üniversitelerden davet almayan öğrenciler Birleşik Krallık’a kabul edilmeyebilir

Birleşik Krallık hükümeti, uluslararası öğrencilerin Britanya’da eğitim görme yeteneklerini etkileyebilecek olan göçü azaltmak istiyor.

The Times’ın haberine göre. İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler iyi üniversiteler bir yer teklif edilmedikçe reddedilebilecekler.

Bakanların, Perşembe günü rekor seviyelerde net göç bildirilmesinin ardından Birleşik Krallık’a olan akışların nasıl azaltılacağını tartıştıkları iddia ediliyor.

Rapora göre, öğrencilerin yanlarında ülkeye getirebilecekleri aile bireylerinin sayısına da sınırlama getirilecek. Kurallar, halihazırda Birleşik Krallık’ta yaşamayan uluslararası öğrenciler için de geçerli olacak.

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre; Haziran ayına kadar İngiltere’ye yaklaşık 1,1 milyon insan geldi ve aynı dönemde yaklaşık 560.000 kişi göç etti ve net göç 504.000 kişi.

Uluslararası öğrencileri İngiltere’de okumaktan caydırmaya yönelik bildirilen planlar, hükümetin Birleşik Krallık’ta okuyan uluslararası öğrenci sayısını 2030’a kadar her yıl 600.000’e çıkarmak için tasarlanan 2019’dan itibaren uluslararası büyüme stratejisine ters düşüyor gibi görünüyor.

Bir İçişleri Bakanlığı temsilcisi, uluslararası öğrencilerin İngiltere’ye girmesinin yasaklanması fikri hakkında “spekülasyon” hakkında yorum yapılmayacağını söyledi.

İLGİLİ HABERLER