Jeremy Hunt: ”En geniş omuzlara sahip olanlar adil paylarını ödemelidir”

 Jeremy Hunt: ”En geniş omuzlara sahip olanlar adil paylarını ödemelidir”

Jeremy Hunt: ”En geniş omuzlara sahip olanlar adil paylarını ödemelidir”

Birleşik Krallık’ta, en zengin vatandaşların büyük yabancı kazançları için neredeyse hiç vergi ödememelerine olanak tanıyan 225 yıllık bir kuralın kaldıracağı açıklandı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, çarşamba günü parlamentoda yaptığı konuşmada “En geniş omuzlara sahip olanlar adil paylarını ödemelidir” dedi. Hunt, “Konuyu aylar boyunca inceledikten sonra, gerçekten de hem daha adil hem de diğer ülkelerle rekabet edebilir bir sistem getirebileceğimiz sonucuna vardım” diye konuştu.

Birleşik Krallık’ın vergi toplama otoritesi HM Revenue & Customs’a göre, 2022 yılında Birleşik Krallık’ta yaşayan ancak başka bir ülkede daimi ikemetgahı olduğunu iddia eden (Dom olmayan statüsüne sahip kişiler) 68 bin 800 zengin ve varlıklı kişi bulunuyor. Mevcut 225 yıllık kurala göre, bu kişiler, İngiltere’ye geldikten sonra 15 yıla kadar yurtdışında kazandıkları gelir ve sermaye kazançları için, bu paranın herhangi bir kısmını ülkeye transfer etmedikleri sürece vergi ödememeyi seçebiliyor.

London School of Economics and Political Science ve Warwick Üniversitesi’nin araştırmasına göre 2018 yılında, yılda 5 milyon sterlin (6,4 milyon dolar) geliri olan Birleşik Krallık sakinlerinin yüzde 40’ından fazlası non-dom statüsü talep etti.

İLGİLİ HABERLER