• 14/04/2024

Johnson, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü

 Johnson, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İkilinin görüşmede nükleer anlaşma ve Tahran’ın Londra’da bloke edilen parasını ele aldıkları bildirildi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ruhani görüşmede ABD’nin nükleer anlaşma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2231 sayılı kararını ihlal ettiğini savunarak, “Washington’ın bu tavrı teşvik edilmemeli ve cezasız kalmamalıdır. Diplomasi peşindeysek yapılması gereken ABD’nin yaptırımları kaldırması ve taahhütlerine uymasıdır. Başka bir seçenek yoktur.” dedi.

İran’ın İngiltere’de bloke edilen parasıyla ilgili olarak da Ruhani, “İran’a borçlu olan birçok ülke ödeme için bir kanal oluşturmakta. Çok ilginçtir ki İran’ın (İngiltere’deki) savunma alacağının iade edilmesiyle ilgili pratik bir ilerleme olmadı. İran’ın alacağının ödenmesi, diğer ilişkilerdeki sorunların giderilmesinde de etkilidir.” ifadelerini kullandı.

Johnson da nükleer anlaşmanın korunmasının önemine değinerek, “Nükleer anlaşmaya taraf olanların taahhütlerine dönmesini sağlayacak uygun bir yol bulmak için hepimiz çaba göstermeliyiz. Bu konuda iyi niyet göstermeliyiz. Hepimiz bu süreci desteklemeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER