• 14/04/2024

Johnson’dan ilkim değişikliği önlemleri için “geç kalmayalım “uyarısı

 Johnson’dan ilkim değişikliği önlemleri için “geç kalmayalım “uyarısı

Başbakan Boris Johnson, iklim değişikliğiyle mücadele için bekleme süresini dolduran dünyanın “gece yarısına bir dakika” kaldığını ve geç kalınmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan, dünya liderlerinin bir araya geldiği Glasgow’daki COP26 İklim Değişikliği Konferansı ile ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

KONFERANSIN ANA HEDEFLERİ

BBC’ye konuşan Johnson, liderlerin küresel ısınmayı yavaşlatmak için “arzudan eyleme” geçmeleri gerektiğini söyledi. Konferansın diğer iki ana hedefinin, dünya liderlerini benzinli ve dizel araçlardan geçişi hızlandırmaya ve ormansızlaşmayı durdurmaya ikna etmek olacağını söyledi.

“CUMBRIA’DAKİ KÖMÜR MADENİ OLMAMALI”

Zirvenin kendisi için “kritik” bir an olduğunu belirten Johnson ilk kez İngiltere’nin Cumbria kentinde çok tartışılan bir kömür madeni önerisinin devam etmesini istemediğini de açıkladı.

Başbakan, “Daha fazla kömürden yana değilim” dedi. Ama bu benim için bir karar değil, planlama yetkililerinin kararıdır” dedi.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE EK YARDIM SÖZÜ

Öte yandan Johnson, hükümetin önümüzdeki dört yıl içinde gelişmekte olan ülkelere yardım etmek için ayıracağı paraya 1 milyar sterlin ekleme sözü verdi.

İLGİLİ HABERLER