• 16/04/2024

Korona virüse yakalanmayanların sırrı ortaya çıktı

 Korona virüse yakalanmayanların sırrı ortaya çıktı

İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırma ‘Neden bazı kişiler Covid’e yakalanmıyor’ sorusuna yanıt arıyor.

İngiliz araştırmacılar belirli bir mutasyona sahip kişilerin aşı olduktan sonra daha büyük bir antikor tepkisi ürettiği sonucuna ulaştı.

Daily Mail’in araştırma sonuçlarından derlediği haberine göre, yeklaşık her 10 kişiden 3’ünde HLA-DQB1*06 olarak bilinen gen bulunmakta ve söz konusu gen Covid aşılarından sonra insanlara daha fazla antikor üretimine neden olmakta.

VİRÜS KAPMA OLASILIKLARI DÜŞÜYOR

Başka bir deyişle bu gene sahip olan kişiler aşı olduktan sonra daha yoğun bir korumaya sahip olduklarından dolayı virüsü kapma olasılıkları bir hayli düşüyor.

‘İnsanların aşıdan sonra Kovid testinin ne kadar hızlı pozitif çıktığı konusunda geniş bir çeşitlilik gördük’ diyen baş araştırmacı Dr Alexander Mentzer elde ettikleri sonuçların genetik kodumuzun bunun zaman içinde olma olasılığını etkileyebileceğini göstediğinin altını çizdi.

Araştırma kapsamında bilim insanları ilk doz olarak Pfizer-BioNTech veya Oxford-AstraZeneca aşısı olan 1600 yetişkinin kan örneklerini mercek altına aldı. Ekip söz konusu gene sahip olanların kanında daha fazla antikor olduğu sonucuna ulaştı. Kısa sürede Bilim dünyasının bir numaralı gündemi haline gelen araştırmanın bulguları Nature Medicine dergisinde yayınlandı.

İLGİLİ HABERLER