• 21/04/2024

Kovid soruşturmasının ikinci kısmı Boris Johnson dönemine odaklanıyor

 Kovid soruşturmasının ikinci kısmı Boris Johnson dönemine odaklanıyor

Kovid soruşturmasının ikinci kısmı Boris Johnson dönemine odaklanıyor

Boris Johnson, hükümeti ve bilim adamlarından oluşan ekibi tarafından salgının ilk günlerinde alınan kararlar, Kovid soruşturmasının ikinci kısmı başlarken yoğun incelemeye tabi tutulacak.

Noel’e kadar dikkatler, tecritlerden sınır kontrollerine ve yüz maskelerine kadar virüsün yayılmasını kontrol altına almak için alınan önemli kararlar üzerinde olacak. Peki eski başbakan ve eski ekibi için tehlikede olan nedir?

7 Mart 2020’de İngiltere, Twickenham’da oynanan Six Nations ragbi maçında Galler’i 82.000 kişinin önünde yendi. Johnson kalabalığın arasında İngiltere kaptanı Owen Farrell ile el sıkışırken de vardı.

Aynı gün gazetelerin ön sayfaları tek bir konuyla doluydu.

Sun, “Resmi: Bu bir salgın” dedi. Daily Mail, “Milyonlarca kişi şunu söyledi: virüsle savaşmak için evde çalışın” dedi.

O hafta sonu, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kovid vakalarının hastaneleri doldurma tehdidi oluşturması nedeniyle ülkenin kuzeyinde karantina ilan etti.

Yalnızca iki ölümün doğrulandığı Birleşik Krallık’ta mesaj hâlâ ellerimizi yıkamamız ve dikkatli bir şekilde hayatlarımıza devam etmemiz yönündeydi.

Sonraki hafta, at yarışı Cheltenham Festivali 250.000 seyirciyle devam ederken, 3.000 Atletico Madrid futbol taraftarı Şampiyonlar Ligi maçı için Liverpool’a uçtu.

9 yaşındaki Geoff Bodman o baharda hem Twickenham’da hem de Cheltenham’daydı ve bu etkinliklerden birinde kendisine Kovid virüsü yakalandığından emin.

Aynı ayın ilerleyen saatlerinde Cardiff’teki bir hastanede solunum cihazına bağlandı, ardından iki ay yoğun bakımda kaldı ve bu sırada felç geçirdi.

“Geri dönüp baktığımızda, hükümetin daha kararlı davranması ve bazı şeyleri engellemesi gerekirdi. Birçok insan için yıkıcı olurdu ama hayatlar kurtarılabilirdi.” diyor.

Erken yanıt

Hükümetin Kovid’e erken müdahalesi hakkında halihazırda yüzlerce makale ve kitap yazıldı. Milletvekilleri tarafından yapılan bir soruşturma, bunu ülkenin en kötü halk sağlığı başarısızlıklarından biri olarak nitelendirdi.

Eski Sağlık Bakanı Matt Hancock, olup bitenlerle ilgili kendi versiyonunu yayınladı ve ardından binlerce WhatsApp mesajı Daily Telegraph’a sızdırıldı.

Ancak şimdi, eski yargıç Barones Hallett liderliğindeki Kovid-19 kamu soruşturması kendi soruşturmasını açıyor.

Soruşturmanın yalnızca pandemiye yönelik planlamayı inceleyen ilk bölümü, tanıkların dinlenmesini Temmuz ayında tamamladı ve nihai raporun 2024’te yayınlanması bekleniyor.

Bu ikinci bölüm, Birleşik Krallık’ın tam karantinaya girdiği 23 Mart 2020’ye kadar olan dönemi “özel bir incelemeyle” Kovid’in ortaya çıkmasından sonra alınan kararlara bakıyor.

İncelenen başlıklar ise şunlar:

  • Farklı kararlar hayat kurtarabilir miydi?
  • Hükümetin “bilimi takip etme” politikası gerçekte yaşananların adil bir yansıması olsaydı
  • Zorunlu tecritlerin, yüz maskelerinin ve sınır kısıtlamalarının gerçekten Kovid’in yayılmasını kontrol etmede etkili olup olmadığı
  • Bunun ekonomi, eğitim ve ruh sağlığı üzerindeki etkisinin gerektiği gibi değerlendirilip değerlendirilmediğini araştıracak.

İLGİLİ HABERLER