• 20/05/2024

Kral Charles ilk İskoçya gezisinde protestolarla karşılandı

 Kral Charles ilk İskoçya gezisinde protestolarla karşılandı

Kral Charles ilk İskoçya gezisinde protestolarla karşılandı

İngiltere Kralı 3. Charles, taç giymesinin ardından İskoçya’ya yaptığı ilk ziyarette monarşi karşıtlarının protestolarıyla karşılandı.

Mayıs ayında taç giymesinin ardından İskoçya’ya ilk ziyaretini gerçekleştiren Kral Charles’a, İskoç Kraliyet Mücevherleri takdim edildi.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta yapılan törende Kral Charles’a, 1651’den beri her İngiliz hükümdarın taç giyme töreninde hazır bulunan ancak takılmayan İskoçya Tacı sunuldu.

Hükümdarların İskoçya’nın da kralı olduğunu sembolize eden tacın yanı sıra Kral Charles’a, İskoçya Kilisesi ve Hristiyanlığı sembolize eden küre de verildi.

Gelenekler gereği Kral Charles’a sunulacak Papa Julius’un 1507’de Kral 4. James’e hediye ettiği kılıç artık törenlerde kullanılamayacağı için yeni bir kılıç yapıldı. Kral, yeni yapılan “The Elizabeth” isimli kılıcın takdim edildiği ilk İngiliz hükümdarı oldu.

“Kraliyet ailesini kaybetmekle turistleri kaybetmeyiz”

Kral Charles’ın Edinburgh ziyareti, monarşi karşıtı Republic grubu tarafından protesto edildi.

Geçit töreninin yapıldığı bölgede toplanan gruptan Ben Clinton, yaptığı açıklamada, monarşinin “eşitsizliği körüklediğini” söyledi.

İskoçyalı Grant Mair de Kral Charles’ın atalarının, kendi atalarına şiddet uygulayan kişiler olduğunu belirterek “İstediğimiz tek şey, beğenmediğimizde değiştirebileceğimiz, seçilmiş bir devlet başkanı.” diye konuştu.

Monarşinin ülkeye turist getirdiği iddialarını da eleştiren Mair, “Monarşi bize pahalıya patlıyor. Sık sık monarşinin daha çok turist ve para getirdiği iddia ediliyor. Fransa bir cumhuriyet ve dünyada en çok turisti onlar çekiyor. Kraliyet ailesini kaybetmekle turistleri kaybetmeyiz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER