Kraliçe’nin ölümünün gölgesinde Londra Moda Haftası

 Kraliçe’nin ölümünün gölgesinde Londra Moda Haftası

Londra moda haftası, 8 Eylül’de ölen Kraliçe II. Elizabeth’in anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 

Londra Moda Haftası, siyah sabahlık giyen bir model Daniel W Fletcher defilesinde podyuma çıkmadan önce, Kraliçe II. Elizabeth anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Kraliçe’nin yası programları değiştirdi

The Guardian’ın haberine göre, Londra moda haftası katılımcıları sözkonusu haftanın başlıyor olmasından dolayı rahatlamış görünüyorlardı. Geçtiğimiz hafta, ulusal yas dönemine denk gelmesi ve kraliyet cenaze töreniyle çakışması nedeniyle moda haftasının devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğu bir dönem yaşandı.

Kraliçe’nin ölümünden sonraki 24 saat içinde, kraliyet yetkisi sahibi Burberry, defilesini iptal ettiğini açıkladı. Normalde Paris ya da New York’ta defile yapan Belçikalı tasarımcı ve Prada’nın ortak kreatif direktörü Raf Simons cuma gecesi yapacağı defileden vazgeçen ikinci büyük isim oldu.

Pazartesi günü, Londra Moda Haftasını düzenleyen İngiliz Moda Konseyi bir açıklama yaparak, moda haftasının devam edeceğini, ancak cenaze günü için planlanan tüm defilelerin yeniden planlandığını ve partilerin yasaklandığını açıkladı.

Tasarımcılardan ve konuklardan “ulusun ruh halini” dikkate almaları istendi. BFC tarafından hazırlanan kılavuzda, yas dönemi sona erene kadar Instagram paylaşımlarının ve sokak stili fotoğraflarının çekilmemesi öneriliyor.

Tasarımcılardan II. Elizabeth’e saygı duruşu

Paul & Joe’nun kurucusu olan ve 15 yılı aşkın bir süredir Paris’te, son üç yıldır da Londra’da defileler düzenleyen Sophie Mechaly, Kraliçe’ye saygı duruşu olması amacıyla şovunun müziğini değiştirerek mutlu havasını yumuşattı.

Pazar gecesi Christopher Kane’de de ulusal bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Bu arada, Perşembe gecesi Harris Reed, Kraliçe’nin en sevdiği çiçeklerden birine selam olarak Vadideki Zambak buketi taşıyan bir gelinle şovu kapatırken, Adam Lambert “Who Wants to Live Forever”ın dokunaklı bir yorumunu gerçekleştirdi.

Pandemi ve Brexit belirsizliği nedeniyle iki yıl boyunca kesintiye uğrayan moda endüstrisi bu sezonu dört gözle bekliyordu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Londra Moda Haftası kapsamında “Tran Hung” 2023 ilkbahar-yaz kreasyounu tanıtıldı.( Wiktor Szymanowicz – Anadolu Ajansı )

Birçok yeni tasarımcı için Burberry gibi köklü isimlerin kaybı ve katı yeni kurallar büyük bir zincirleme etki yarattı. “Daha büyük markaların istediklerini yapabilecek fonları var ama benim gibi küçük tasarımcılar bundan büyük ölçüde etkileniyor” diyen Londra’da yaşayan Türkiye doğumlu tasarımcı Dilara Fındıkoğlu’nun defilesi, pazartesiden cumartesi öğleden sonraya alındı ve hazırlanmak için iki günü kaldı.

Fındıkoğlu, birçok yeni tasarımcı gibi, masraflarının çoğunu karşılayacak bir sponsorla çalışıyordu. Şimdi bu sponsorlar çekildi ve bu da ileride borçlanmasına neden olacak. Türk tasarımcı, “Bu çok stresli bir durum. Endişelenmek zorunda kalmak istemediğim her şey için endişeleniyorum” dedi.

Daha sonra yaptığı bir açıklamada moda haftasının devam etmesini savunan Reed şunları söyledi: “Küçük bir marka olduğunuzda, büyük bir an yaratmak için yılda iki çekim hakkınız olur. Bunu yapmamayı göze alamazdık.”

Birleşik Krallık moda endüstrisi, ülke için 32 milyar sterlinlik bir değer taşıyor ve tasarımcılar da Londra Moda Haftası’nı uluslararası basın ve alıcıların ilgisini çekmek için önemli bir fırsat olarak görüyor. Merhum Kraliçe de 2018 yılında Richard Quinn’in defilesinde ön sırada oturup tasarımcıya, İngiliz tasarımı için verdiği ödülü takdim ederken bu sektörün önemini kabul etmişti.

İLGİLİ HABERLER