Caria Holidays

Kraliçe’nin tahttaki 70. yılı, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinde kutlandı

 Kraliçe’nin tahttaki 70. yılı, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinde kutlandı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in tahttaki 70. yılı (Platin Jübile) ve 96. doğum günü, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığında İhracattan Sorumlu Devlet Bakanı Mike Freer, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ile çok sayıda davetli katıldı.Kaymakcı, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin yüzyıllar öncesine dayandığını belirterek, iki ülkenin NATO’da da önemli iki müttefik olduğunu söyledi.

İki ülkenin özellikle savunma sanayi alanındaki iş birliğinin dikkati çektiğini kaydeden Kaymakcı, “Türkiye ve Birleşik Krallık sadece Avrupa’nın değil Avrupa’nın ötesinin de barış, istikrar ve refahına katkıda bulunuyor.” dedi.

Kaymakcı, ikili ticarette 20 milyar dolarlık bir hedef konduğunu hatırlatarak, 3 bin 200 İngiliz firmasının Türkiye’de yatırım yaptığını aktardı.Kovid-19 salgını öncesinde yaklaşık 2,5 milyon İngilizin Türkiye’ye tatile geldiğine değinen Kaymakcı, bu yıl İngiliz turist sayısının bugüne kadar 400 bin kişiye ulaştığının altını çizdi.

Kaymakcı, Kraliçe Elizabeth’in, Büyükelçilik bahçesine bir ağaç diktiğini de anımsatarak, “Kraliçe’ye uzun ve sağlıklı ömürler diliyoruz. Biliyoruz, Kraliçe’nin bu bahçede de bir dikili ağacı var. Dolayısıyla Kraliçe’nin hafızası, enerjisi, dinamizmi ve kararlılığı her zaman bizim hafızamızda da kalacak.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER