Kraliyet Ailesi’nden özel uçuşlar için 13 milyon sterlinlik harcama

 Kraliyet Ailesi’nden özel uçuşlar için 13 milyon sterlinlik harcama

İngiltere Kraliyet Ailesi’nin kısa bir süre içinde özel uçuşlarına yüzbinlerce sterlin kamu kaynağı harcadığı ortaya çıktı.

The Independent’ın haberine göre; Kraliyet ailesi son sekiz yılda charter uçuşları ve helikopterleri kullanarak vatandaşlar tarafından finanse edilen 13 milyon sterlinlik seyahatler yaptı.

ÖZEL JETLER TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Kasım ayında Cop26’ya yolcu başına ticari uçuşlardan 14 kata kadar daha fazla kirletici olan özel jetle seyahat etmeyi seçen dünya liderleri tepki çekmişti. Zirvede özel jet kullananlar arasında Boris Johnson, Prens Charles da vardı.

SON 8 YILLIK HARCAMALAR İNCELENDİ

Kraliyet Ailesi’nin resmi seyahatlerinin, vergi mükellefi tarafından Sovereign Grant aracılığıyla finanse edildiği aktarılan haberde, Independent’in kraliyet ailesinin son 8 yılık harcamalarına baktığı bildirildi. Seyahat verilerinin kapsamlı analizlerini inceleyen gazete, özel jet uçuşları ve helikopter yolculukları dahil olmak üzere yapılan seyahatlere 13 milyon 500 bin sterlin harcandığını belirledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ETKİLERİNE DİKKAT ÇEKMİŞLERDİ

Kraliçe Elizabeth, Prens Charles ve Prens William, Glasgow zirvesinde dünya liderlerine iklim değişikliğinin gezegen için oluşturduğu tehdit hakkında net mesajlar vermiş ve onları “çocuklarımız ve çocuklarımızın çocukları” için harekete geçmeye çağırmıştı.

İLGİLİ HABERLER