Caria Holidays

Kuzey İrlanda’daki “Omagh saldırısı” için soruşturma kararı

 Kuzey İrlanda’daki “Omagh saldırısı” için soruşturma kararı

İngiltere’de hükümet, Kuzey İrlanda’nın Omagh kasabasında 1998’de yapılan ve 29 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyla ilgili bağımsız soruşturma açılacağını duyurdu.

İngiltere’nin Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, Omagh kasabasında 25 yıl önce 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili bağımsız soruşturma açılacağını söyledi.

Heaton-Harris, soruşturma kapsamında, güvenlik teşkilatlarının saldırıya ilişkin önceden istihbaratı olup olmadığı ve engelleyip engelleyemeyeceği gibi konulara odaklanılacağını açıkladı.

‘AİLELERİ BİRAZ RAHATLATACAK”

Yüksek Mahkeme tarafından belirlenen gerekçelerin incelenmesi için yapılacak bağımsız bir soruşturmanın en uygun soruşturma şekli olduğuna inandığını kaydeden Heaton-Harris, bu kararın, soruşturma açılması için uzun süredir mücadele eden aileleri biraz rahatlatacağını umduğunu belirtti.

OMAGH SALDIRISI

Ülkedeki son 30 yılın en kanlı toplumsal olayı olarak kabul edilen Omagh saldırısında, park halindeki bir otomobile yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu aralarında çocuk ve kadınların da yer aldığı 29 kişi hayatını kaybetmiş, 300’den fazla kişi yaralanmıştı.

İLGİLİ HABERLER