Liz Truss: “İngiltere’yi fırtınadan çıkarmaya kararlıyım”

 Liz Truss: “İngiltere’yi fırtınadan çıkarmaya kararlıyım”

İngiltere Başbakanı Liz Truss, ülkeyi yaşanan ‘fırtınadan’ çıkaracağına söz verdi.

Truss, iç bölünmeler ve hükümet politikalarının eleştirildiğinin görüldüğü, Muhafazakar Parti’nin Birmingham’daki yıllık konferansında yaptığı konuşmada, “Bu zor zamanlarda harekete geçmeliyiz. İngiltere’yi fırtınadan çıkarmaya kararlıyım” dedi.

Muhafazakar Parti konferansında konuşan Başbakan Liz Truss, İngiltere’yi yüksek vergi-az büyüme döngüsünden kurtarmak istediğini söyledi.

Muhafazakar Parti’nin her zaman düşük vergi politikasını savunacağını hatırlatan Truss, “Devlet, insanların vergilerini harcamakla yükümlü. Hükümetlerin müdahalesi çok fazla olursa insanlar kendilerini güçsüz hissedebiliyor” dedi.

Truss, İngiltere’nin yeni yatırımlara ve işbirliklerine “açık” olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Brexit sonrası ekonomik faaliyetlere değinen Truss, bu yılın sonuna kadar tüm Avrupa Birliği kısıtlamalarının ortadan kaldırılacağını, denetimin daha ziyade “şirketlerin çıkarlarına ve büyümeye yönelik yapılacağını” belirtti.

Greenpeace müdahalesi

Liz Truss’ın konuşması, Greenpeace protestocuları tarafından kısa bir süreliğine durduruldu.

Ayağa kalkıp pankart açan protestocular, hükümetin iklim krizi ve çevre politikalarını eleştirdi.

Aralarında Greenpeace İngiltere Halka İlişkiler Başkanı Rebecca Newsom’un da bulunduğu protestocular, başbakana seslenerek “Doğalgaz için kazı çalışmalarına yönelik kim oy verdi?” diye bağırdı.

Ukrayna’ya destek

Truss, 2030’a kadar savunma harcamalarının ülkenin GSYİH’sinin yüzde 3’üne yükseltileceğini ve İngiltere’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Truss, “Ukraynalı insanlar sadece kendi güvenlikleri için değil hepimizin güvenliği için savaşıyor. Bu özgürlük ve demokrasi savaşı” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ukrayna kazanabilir, kazanmanlı ve kazanacaktır.”

Kamu harcamalarında kesintiler

Truss, bugün yaptığı konuşması sırasında yeni bir politika kararı açıklamadı, daha ziyade milletvekillerini kendi ekonomik büyüme vizyonunu desteklemeye davet etti.

Ancak milletvekilleri vergi kesintisi iptalinin yanı sıra Truss’ın ekonomik stratejisi kapsamında kamu harcamalarında yapılacak olası kesintilerden de şikayetçi.

Truss, geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarının enflasyonla orantılı bir şekilde yükseleceğini ancak toplumda düşük gelirli ve yardıma ihtiyacı olan kişilere verilen mali destek paketinin maaşlarla orantılı bir şekilde seyredeceğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER