• 18/05/2024

Liz Truss’un kitabı En Çok Satanlar Listesine 70. sıradan girdi

 Liz Truss’un kitabı En Çok Satanlar Listesine 70. sıradan girdi

Leon Neal/Getty Images

Eski Birleşik Krallık Başbakanı Liz Truss’un yeni kitabı “Batıyı Kurtarmak İçin On Yıl: Odadaki Tek Muhafazakardan Dersler,” yayımlandığı ilk haftada İngiltere’de 2.228 kopya satarak en çok satanlar listesinde 70. sıradan giriş yaptı. Bu satış rakamı, David Cameron’un anı kitabı için 21.000 ve Tony Blair’in otobiyografisi için 92.000 olan ilk hafta satışlarına kıyasla düşük olsa da, Truss’un kitabı birkaç popüler eseri geride bıraktı.

Liz Truss’un kitabı, 49 günlük başbakanlık sürecini ve görevde yaşadıklarını ele alıyor. Kitap, Truss’un siyasi sağa yönelik bir silahlanma çağrısı yaparken, bu kısa süreyi de detaylandırıyor. Truss, Kraliçe II. Elizabeth’in kendisine başbakanlık görevine başlamadan önce “kendi hızına ayak uydurması” tavsiyesinde bulunduğunu paylaşıyor. Kitap, Truss’un Kraliçe’nin ölümü ve kendi başbakanlığı arasındaki zamana dair düşündürücü ifadelerini içeriyor.

Yayıncıdan Gelen Tepkiler

Yayıncı Biteback, Truss’a kitabı için 1.512 £ avans ödedi ve kitabın, geçen haftanın en çok satan altıncı kurgu dışı kitabı olduğuna dikkat çekti. Biteback, Lord Ashcroft’un sahibi olduğu bir yayın şirketi olup, siyasi kitaplar konusunda uzmanlaşıyor. Truss, kitabın geleneksel bir siyasi anı kitabı olmadığını belirtti.

Guardian’ın eleştirmeni, Truss’un kitabını “okuduğum en utanmazca pişmanlık duymayan, huysuz, politik ve ekonomik açıdan en saçma ve klişelerle dolu kitaplardan biri” olarak tanımladı.

Diğer Eski Başbakanların Kitaplarıyla Karşılaştırmalar

Truss’un satış rakamları, diğer eski başbakanların kitaplarıyla karşılaştırıldığında daha düşük kalıyor. Örneğin, David Cameron’un anı kitabı ilk haftasında 21.000 kopya satarken, Tony Blair’in otobiyografisi aynı dönemde 92.000 kopya sattı. Ancak Margaret Thatcher’ın anı kitabının 500.000 kopya sattığı tahmin edilirken, John Major’ın anı kitabı toplamda 200.000’i aştı. Gordon Brown’ın kitabı ise yaklaşık 30.000 kopya sattı.

Truss’un ABD Tanıtımı

Truss, kitabının ABD’deki tanıtımını yaparken, çeşitli Cumhuriyetçi etkinliklere katıldı ve düzen elitlerinin kendisini İngiltere’ye yönelik planlarını uygulamaktan alıkoyduğunu ifade etti. Ayrıca, kitapta daha önce Yahudi karşıtı komplolarla ilişkilendirilen, Yahudi bankacı Mayer Amschel Rothschild’e yanlış atfedilen bir alıntıyı kaldırmak zorunda kalındı.

Liz Truss’un kitabı, eleştirmenlerden karışık tepkiler alırken, satış rakamları ve medya ilgisi, kitabın İngiltere’de bir etki yarattığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER