Londra Belediye Başkanlığı seçimi: Seçmenler neyi önemsiyor?

 Londra Belediye Başkanlığı seçimi: Seçmenler neyi önemsiyor?

ANDY RAIN

Sadece birkaç hafta içinde Londralılar önümüzdeki dört yıl boyunca Londra Belediye Başkanı olmak istedikleri kişiye oy verme şansına sahip olacaklar.

Londralılar bu yıl kendilerinin ve başkentin karşı karşıya olduğu en önemli sorunların neler olduğunu düşünüyor? Hangi aday onların en çok ilgisini çekecek? Eğer oy vermeyi planlıyorlarsa bunun sonuçlar üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir?

BBC Politics London, yatırımcılara 2 Mayıs’taki seçim gününden önce ne görmek istediklerini sormak için başkentin en eski pazarlarından biri olan Londra’nın merkezindeki Soho’ya gitti.

Soho Dairy’den Robin Smith, bir işletme sahibi olarak adayların cevaplaması gereken temel sorunun “West End ekonomisini yeniden canlandırmak için en çok kim yapacak?” olduğunu söyledi.

Smith şunları söyledi: “Hangi günün iş günü olacağına, hangi günün iş günü olmayacağına dair hiçbir kafiye veya sebep yok. Evden çalışma Batı Yakası’nı büyük oranda yok etti; oysa Kovid’den önce sabahları 10.000 kişinin geldiğini görüyorduk, şimdi bu sayı 10’a ulaşıyor” dedi.

Başka bir esnad ise şunları söyledi: “Faiz oranlarını önemsiyorum, eğer biraz düşebilirlerse bizim gibi normal insanlar bir ev satın alabilsin ya da biraz daha normal bir hayat sürsün, biraz daha fazla tatil yapsın.”

Pazarda esnaflık yapan bir kadın, politikacıların Trafiği Az Olan Mahalleler ve benzeri önlemler hakkındaki görüşlerinin kendisi için önemli olduğunu söyledi.

Londra milletvekilleri Felicity Buchan ve Rushanara Ali, ilgili adaylarının seçmenler için net bir seçim sunduğuna inanıyor.

Kişilikler üzerinde değil, sorunlar üzerinde mücadele etmek

Batı Londra’daki Kensington Muhafazakar Milletvekili Buchan, partisinin seçimlere girerken “iyi bir konumda” olduğunu ve mevcut belediye başkanı Sadiq Khan’ın sicilinin konut, itfaiye, ulaşım ve şehir polisinde reform konularında “Londra’da düşük performans gösterdiğini” gösterdiğine inandığını söyledi.

Ancak Doğu Londra’daki Bethnal Green ve Bow’un İşçi Partili Milletvekili Ali, Muhafazakar Londra belediye başkanı adayı Susan Hall’un “şehri bölmeye çalıştığını, çeşitliliğimizdeki güce saygı duymadığını; kendisinin Trump başkanlığının tutkulu bir destekçisi olduğunu” söyledi.

Kendisi, Sadiq Khan’ın barınma, ulaşım ve acil hizmet politikalarını yerine getirmek için “yorulmadan” çalıştığını ve “şehri birleştirdiğini” söyledi.

‘Geriye çekilin ve oy verin’

Londra’nın merkezi, bir avuç istisna dışında milletvekilleri ve yerel konseyler açısından ezici çoğunlukla İşçi Partisi’nden oluşuyor; ancak Muhafazakârlar Londra’nın dışında daha güçlü bir temsile sahip.

King’s College London’dan Dr. Jack Brown, “Geleneksel olarak Muhafazakâr eğilime sahip olan grupların seçime katılma olasılığı daha yüksek. Ulusal seçimlerde olduğu gibi, yaşlı seçmenler biraz daha fazla oy verme eğilimindeler ve daha çok seçime yoğunlaşma eğilimindeler. Belediye başkanlığı seçimlerine katılım yaklaşık %40 civarında olduğundan aslında seçmenlerin çoğunluğu hiç gelmiyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER