Londra Büyükelçisi Ertaş’tan Uluslararası Yatırımcılara Çağrı: Türk Startuplarına Yatırım Yapın

 Londra Büyükelçisi Ertaş’tan Uluslararası Yatırımcılara Çağrı: Türk Startuplarına Yatırım Yapın

Londra Büyükelçisi Ertaş’tan Uluslararası Yatırımcılara Çağrı: Türk Startuplarına Yatırım Yapın

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, uluslararası yatırımcıları ve girişim sermayesi fonlarını Türkiye’deki teknoloji, yeşil enerji ve imalat sektörlerine yatırım yapmaya davet etti. Ertaş, “Türkiye’nin dinamik, dayanıklı ve yenilikçi ekosistemi yatırımcıları kucaklamaya hazır. Hep birlikte Türk startuplarının potansiyelini ortaya çıkarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ertaş, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi işbirliğiyle düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin startup ekosistemini uluslararası yatırımcılara tanıttı. Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümde sunduğu fırsatlara dikkat çekti. Stratejik konumu, güçlü enerji ve lojistik altyapısıyla Türkiye’nin bölgesel bir yatırım merkezi olmaya devam ettiğini belirten Ertaş, İstanbul’un küresel bir teknoloji merkezi haline geldiğini ve Türk startupların uluslararası farkındalık kazandığını vurguladı.

Teknoloji Yatırımları

Türkiye’nin son üç yılda teknoloji startuplarına 4 milyar dolar yatırım çektiğini belirten Ertaş, halihazırda farklı sektörlerde 7 Turcorn bulunduğunu söyledi. Ertaş, Türkiye’nin yatırımlar açısından rekabet avantajı sunduğunu ve ekonomik politikalarının sürdürülebilir büyüme ile yatırımların önünü açtığını ifade etti. Uluslararası yatırımcıları, özellikle teknoloji, yeşil enerji ve imalat sektörleri gibi öncelikli alanlara yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye’nin Finansal Yatırım Fırsatları

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Finansal Yatırımlar Müdürü Ahmet Cüneyt Selçuk da toplantıda Türkiye’nin finansal yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. Türk startup ekosisteminin son üç yılda 4 milyar dolar yatırım çektiğini ve sadece 2023’te erken aşama girişimlere 722 milyon dolar yatırım yapıldığını vurguladı. Bu rakamlarla Avrupa’da 11’inci büyük ülke olduklarını söyledi.

Paneller ve İşbirliği Fırsatları

Toplantının ardından, Türkiye’nin başarılı unicornları, fintech sektörü ve yabancı fonlar ile Türk fonlar arasındaki işbirliği imkanlarının tartışıldığı üç farklı panel düzenlendi. Paneller, girişim sermayesi fonları 500 Emerging Europe, Revo Capital ve 212 yetkilileri tarafından yönetildi.

İLGİLİ HABERLER