• 13/04/2024

Londra metrosunda büyük çaplı grev başlıyor

 Londra metrosunda büyük çaplı grev başlıyor

Londra metrosunda büyük çaplı grev başlıyor

Londra şehir içi ulaşımında önemli bir role sahip olan metro sisteminde, ücret artışı konusundaki anlaşmazlık sebebiyle Demiryolu, Deniz ve Ulaşım İşçileri Sendikası’na (RMT) üye 10 bin çalışan, 5-12 Ocak tarihleri arasında bir haftalık grev kararı aldı.

Londra Ulaşım Kurumu (TfL), grev nedeniyle özellikle 8 Ocak Pazartesi ve 11 Ocak Perşembe günleri olmak üzere ulaşımda ciddi aksamaların beklendiğini açıkladı.

TfL, pazar günü saat 17.30’a kadar yolculukları tamamlama tavsiyesinde bulunurken, cuma günü normal hizmetin öğlen saatlerine kadar geri dönmeyeceğini bildirdi. Metro dışındaki ulaşım sistemlerinde grev olmayacak, ancak otobüs ve normal tren hizmetlerinde büyük bir yoğunluk yaşanması bekleniyor.

RMT üyeleri, geçen yılın sonunda yüzde 5’lik ücret artışı teklifini reddederek grev kararı almıştı. Grev süreci, mühendislik ve bakım çalışanlarının 5-6 Ocak’ta iş yavaşlatma eylemiyle başlayacak ve 12 Ocak’a kadar devam edecek.

Kontrol merkezi çalışanları 7-8 Ocak, makinistler 8 Ocak, sinyal ve servis kontrol çalışanları ise 9 ve 12 Ocak tarihlerinde grev yapacak.

RMT Genel Sekreteri Mike Lynch, metro çalışanlarının Londra ekonomisine önemli bir katkı sağladığını belirterek, ücret tekliflerini reddetmelerinin sebebini enflasyon oranının altındaki artış olarak açıkladı. Geçen yılın temmuz ve ekim aylarındaki grev tehdidi, son dakika görüşmeleriyle aşılmıştı.

İLGİLİ HABERLER