Londra Polisi, akıl sağlığıyla ilgili ihbarlara artık gitmeyecek

 Londra Polisi, akıl sağlığıyla ilgili ihbarlara artık gitmeyecek

Londra Polisi, ruh sağlığı ihbarlarına artık gitmeyecek

Met Polisi, memur kaynaklarını dengeli kullanmak amacıyla Eylül ayından itibaren akıl sağlığı olaylarıyla ilgili acil durum çağrılarına katılmayı durduracak.

Londra polisi, yalnızca “acil bir yaşam tehdidi” bulunan akıl sağlığıyla bağlantılı 999 çağrılarına katılacak.

Guardian’ın bildirdiğine göre, Met Komiseri Sir Mark Rowley geçen hafta sağlık ve sosyal bakım hizmetlerine bir mektup yazdı.

Ancak akıl sağlığı yardım kuruluşu Mind’ın CEO’su, planla ilgili “büyük endişelerini” dile getirdi.

Büyük Britanya’daki polis güçleri, son beş yılda ilgilendikleri ruh sağlığı vakalarının sayısında önemli bir artış gördü.

Bazı polis şefleri, artışın polisin bir krizdeki insanlar için giderek artan bir şekilde ilk çare olarak görülmesine ve toplumda artan ruh sağlığı talepleriyle başa çıkacak kapasite eksikliğine bağlı olduğuna inanıyor.

Guardian tarafından ilk kez bildirildiği üzere Met, polis memurlarının genellikle “sağlık sorumluluklarını yerine getirmeyi bıraktığını” gören “sorumluluk dengesizliğini gidermek” istediğini söylüyor.

Ancak Mind’dan Sarah Hughes, diğer kamu hizmetlerinde polis memurlarının şu anda yaptığı işlerin yerini alacak yeterli kapasite olmadığı konusunda uyardı.

BBC Radio 4’ün Today programına verdiği demeçte, “Sistemde bu yeni yaklaşıma geçişi tolere etmeye yetecek kadar şey olduğuna ikna olmadım. Sistem çok sıkıntılı bireyler adına birlikte çalışana kadar gidecek çok yolumuz var.” Met ve NHS’nin “bu büyük endişelere yanıt olarak acilen birlikte oturup bir plan yapması gerektiğini” söyledi.

Hayır kurumu ayrıca, akıl sağlığı hizmetlerinin “on yıllardır kronik olarak yetersiz finanse edildiği” konusunda uyarıda bulundu ve herhangi bir değişikliğin “dikkatlice ve toplu olarak kimsenin desteksiz kalmaması için” yapılması çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER