• 01/03/2024

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde yeni dönem kurs kayıtları başladı!

 Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde yeni dönem kurs kayıtları başladı!

Türkiye’nin dilini, tarihini ve sanatını on yıldan fazladır yaptığı kurslar ve kültürel et-kinlikler ile İngiltere’de tanıtan Londra Yunus Emre Enstitüsü, sonbahar dönemi için kurs programını yeniledi!

Enstitünün yıl içinde sonbahar, bahar ve yaz olmak üzere üç dönem düzenlediği Türkçe kursları farklı ülke, yaş ve mesleklerden farklı ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getirmeye, kültürel etkileşimin güçlenmesine ve Türkçenin çok kültürlü bir dünya şehri olan Londra’da ilgililere ulaşmasına imkân sağlıyor. Bu sonbaharda Türkçe öğrenmek veya dil becerilerinizi geliştirmek isteyenler için, 2500’ün üzerinde kişiye Türkçe öğreten Londra Yunus Emre Enstitüsünün kursları gelecek hafta çevrim içi olarak başlıyor.

Türkçe kurslarının yanı sıra yeni bir sanat dalı öğrenmek veya halihazırda sahip oldukları becerileri geliştirmek isteyenler için kaçırılmayacak sanat kurslar da ekim ayında çevrim içi ve yüz yüze seçe-nekleriyle başlıyor. Ebru, Tezhip, Çini, Hat, Ud, Ney ve Osmanlı Türkçesi kurslarına bu dönem farklı sanat atölyeleri de ekleniyor.

Birbirinden donanımlı eğitmenler eşliğinde sürdürülecek olan kurslar hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyen meraklılar http://yeelondon.org.uk/ adresini inceleyebilir, londra@yee.org.tr adresine e-posta gönderebilir veya 02073873036’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Türkçe Kursları

Sonbahar döneminde açılacak olan tüm Türkçe kursları -kursiyerlerin yoğun talepleri doğrultusunda- çevrim içi olarak veriliyor. Hafta içi akşam, cumartesi sabah veya cumartesi öğleden sonra olmak üzere farklı gün ve saat seçeneklerine sahip olan kurslar, 15 haftalık eğitim döneminin sonunda As-sociation of Language Tester in Europe (ALTE) üyesi olan Yunus Emre Enstitüsü’den uluslararası geçerliliğe sahip sertifika almabilecekler. Alanında uzman Türkçe öğretmenlerinden konuşma, din-leme, okuma, yazma becerileri ve dil bilgisi eğitimleri, A1, A2, B1, B2, C1, C2 kurslarının yanı sıra orta düzey konuşma kursu, ileri düzey konuşma kursu, ileri düzey metin analizi kursu çevrim içi ola-rak yürütülüyor.

Ayrıca her cuma akşamı Dr. Hadra Kübra Erkinay Tamtamış tarafından “Yûnus’un Otağı” adlı kültür ve konuşma kulübü Türkçe kursuna kayıtlı öğrencilere özel ve ücretsiz olarak gerçekleştirilirken, çev-rim içi “Dil Değişimi” (Language Exchange) programı ile de Türkçe kursu öğrencileri, Türkçe öğret-menleri ve(ya) öğrencilerle serbest zamanlarda Türkçe konuşma ve dinleme pratiği yaparak, öğren-ciler Türkçelerini daha hızlı bir şekilde geliştirme şansını yakalıyorlar!

Osmanlı Türkçesi Kursları

Günümüz Türkçesinin öncüsü olan Osmanlı Türkçesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasını oluş-turan Türkiye dışındaki geniş coğrafyada da yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Alanında uzman tarihçi Dr. Cumhur Bekar tarafından yürütülecek çevrim içi kurslar ‘Yeni Başlayanlar için Osmanlı Türkçesi‘ ve ‘İleri Seviyede Osmanlı Türkçesi’ olmak üzere iki farklı düzeyde açılacak.

Tezhip Kursları

Tezhip kursları, yakın bir zamanda Woking Lightbox Galeride kişisel sergisi gerçekleşen müzehhibe Nagihan Seymour tarafından çevrim içi verilecek olup ‘Yeni Başlayanlar için Tezhip’ ve ‘Tezhip Sa-natında Rumi ve Halkar Desenleri’ olmak üzere sizlere iki farklı kurs fırsatı sunuyor.

Ebru Kursu 

Kitapların iç kapaklarını süsleme sanatı olarak ortaya çıkıp, günümüzde bağımsız bir sanata dönüşen Ebru, Geleneksel Türk sanatlarının en sevilenlerinden biri olagelmiştir. Ebru sanatçısı Prof. Dr. Ah-met Sacit Açıkgözoğlu tarafından verilecek olan bu kurslarda öğrenciler su yüzeyine fırçanın ucun-dan serpilen doğal boyalarla birbirinden farklı ve eşsiz desenler oluştururken bir yandan ebru sanatı hakkında bilgi sahibi olacaklar. 

Hat Kursları

Eşsiz bir estetik özelliğe sahip ve insan üzerinde derin etkiler bırakan hüsn-i hat sanatı, üstat hattat Hasan Çelebi’nin öğrencisi Gulnaz Fatima Mahboob ile bu dönem de Enstitü bünyesinde yüz yüze öğretilmeye devam edilecek. Bu kursta hüsn-i hat sanatının yazı türlerinden Nesih yazısına ağırlık verilecek olup tamamen geleneksel malzemelerle ve geleneksel sistem üzerinden bir eğitim verile-cek.

Ney Kursu

Tarihin en eski müzik aletlerinden biri olan Ney, Klasik Türk Müziği’nin temel çalgılarından biridir. Bu dönem Neyzen Murat Ferhat Yegül tarafından çevrim içi verilecek ney dersleri her seviyeden kişiye açık olacak ve eğitmen katılımcılara bu efsunlu enstrümanın nasıl çalınacağına dair adım adım reh-berlik edecek.

Ud Kursu

İri gövdeli, kısa boyunlu, perdesiz telli bir çalgı olan ‘ud’u öğrenmek istiyorsanız kaçırılmayacak fırsat! Udi Baha Yetkin’in verdiği birebir dersleri her seviyeden öğrenci katılabileceği gibi isteğe göre yüz yüze ya da çevrim içi ders yapma imkanı sağlanacaktır. Temel müzik teorilerinin pratiklerinin ve Türk müziğinde kullanılan makamların öğretildiği kursta udu olmayan öğrenciler Enstitüden ud kira-layabilecekler.  

İLGİLİ HABERLER