• 20/05/2024

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nden St. Mary’s Islington’da unutulmaz konser

 Londra Yunus Emre Enstitüsü’nden St. Mary’s Islington’da unutulmaz konser

Londra Yunus Emre Enstitüsü

Londra Yunus Emre Enstitüsü, 25 Mart 2024 tarihinde St. Mary’s Islington’da bir kez daha unutulmaz bir akşam düzenledi ve müziğin evrensel dili aracılığıyla Ramazan ayının maneviyatını derinden hissetmek isteyen yüzlerce konuğu ağırladı. Konser sadece bir performans değil, yüzyıllardır Türkiye’nin dört bir yanında yankılanan ezgiler aracılığıyla Ramazan’ın özünü kutlayan kültürel bir buluşmaydı.

İlk Bölümde İlahiler Okundu

İki bölümden oluşan konserin ilk bölümünde Ramazan ayının derin maneviyatını yansıtan ilahiler okundu. İkinci bölümde ise herkesin ruhunu coşturan türkülerle canlı bir kutlama yaşandı. Hz Muhammed’e dua niteliğinde bir saygı duruşu olan “Salât-ı Ümmiyye” ve manevi aşk ve özlemden bahseden duygu yüklü “Ben Yürürüm Yane Yane” şarkıları yer aldı. “Biz Dünyadan Gider Olduk” ilahisi ise dünyevi hayattan kopuşu yansıtarak dinleyicilerde derin bir yankı uyandırdı.

Gece ilerledikçe müzik, dinleyicileri zamansız gelenekleri ve kültürel zenginliğiyle Türkiye’de bir geceye götürürcesine bir nostalji duygusu uyandırdı. “Üsküdara Gideriken” ve “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” gibi interaktif şarkılar, dinleyicileri de eşlik etmeye davet ederek ortak bir neşe ve birlik atmosferi yarattı.

“Yalan Dünya” performansı

Geceye damgasını vuran “Aşkın İle Aşıklar Yansın Yâ Resûlallah”, tutkulu yorumuyla her kalbi tutuşturan bir eser oldu. “Yalan Dünya” performansı dokunaklı melodisi dinleyiciler arasında duygulu anlar yaşattı ve dakikalarca ayakta alkış aldı. Gece, baharın umut dolu özünü ve Ramazan’ın şenlikli ruhunu yansıtan, gülümsemeleri ve sevinç duygularını beraberinde getiren “Ayva Çiçek Açmış” ile son buldu.

Etkinlik katılımcılar tarafından müziğin dilleri ve kültürleri aştığı, hayatın en değerli anlarının kutlanmasında herkesi bir araya getiren unutulmaz etkinlik olarak nitelendirildi. Gecenin melodilerinin yankıları, Anadolu müziğinin kalıcı gücünün bir kanıtı olarak, son nota çalındıktan uzun süre sonra da devam etti.

İLGİLİ HABERLER