Londra’da Bitcoin ile kara para aklamakla suçlanan kadın tutuklandı

 Londra’da Bitcoin ile kara para aklamakla suçlanan kadın tutuklandı

Londra’da Bitcoin ile kara para aklamakla suçlanan kadın tutuklandı

Londra’da bu hafta gerçekleşen mahkeme duruşmasının ardından, Çinli bir kadın, İngiltere’deki büyük çaplı bir dolandırıcılıkta Bitcoin’i nakde ve mülke dönüştürmekle suçlandı ve kara para aklama suçundan tutuklandı.

İddialara göre, Wen Jian adlı kadın, 2014 ile 2017 yılları arasında yaklaşık 130 bin Çinli yatırımcıdan çalındığı iddia edilen parayı gizlemeye yardımcı oldu. Savcılar, suçlamaları doğrulayarak, paranın kaynağının gizlenmesine Wen’in aracılık ettiğini belirttiler.

Wen, kendisine dolandırıcılıkta yardımcı olduğunu söylediği ve asıl adı Qian Zhimin olan bir kadın tarafından planlandığını iddia ederken, masum olduğunu savundu.

İngiliz polisi, soruşturmanın bir parçası olarak 61 binden fazla bitcoin cüzdanına el koydu. Duruşma sırasında savcılar, polisin 2021’de ele geçirdiği 61 bin Bitcoin’in yaklaşık değerinin 1.4 milyar pound olduğunu belirttiler.

Wen, suçlamaları reddederken, avukatı Mark Harries, Wen’in oğluna daha iyi bir yaşam sağlamak için çabaladığını ve dolandırıcılıkta kendisinin de mağdur olduğunu ifade etti. Harries, Wen’e paranın kaynağı konusunda sürekli yalan söyleyen “uzman bir suç süpervizörü” olarak tanımladı.

İLGİLİ HABERLER