Londra’da Filistin’e destek gösterisine katılan Türk vatandaşı tutuklandı

 Londra’da Filistin’e destek gösterisine katılan Türk vatandaşı tutuklandı

Londra’da Filistin’e destek gösterisine katılan Türk vatandaşı tutuklandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Filistin’e dayanışma gösterisi için toplanan göstericiler arasında bulunan Türk vatandaşı Naciye Batkıtar bugün İngiliz Polisi tarafından Londra’da yaşadığı evine gelen polislerce tutuklanarak gözaltına alındı.

Naciye Batkıtar’ın Ailesinin Endişeli bekleyişi devam ediyor

Naciye Batkıtar’ın Oğlu İbrahim Batkıtar’ın açıklaması şu şekilde:

“Bugün öğlen saatlerinde polis eve gelerek annemi göz altına aldı. Evde arama yaptılar. Akşam saatlerine kadar annemden haber alamadık, bilgi almak için polis merkezine gittiğimizde akşam üzeri kısa bir telefon görüşmesi yaptırdılar. Şu anda annemin neyle suçlandığını bilmiyoruz. Avukatımız bilgi almaya çalışıyor. Annem Türk ve İngiliz vatandaşı olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğimizi bilgilendirdik. Annem bugüne kadar hayatı boyunca hiçbir kriminal suça bulaşmadı kendi halinde bir insan yardımsever biri ve çocuklar bebekler konusunda çok hassastır. Sadece İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla gösterilere katılmıştı. Neyle suçlandığı ve durumu konusunda endişeliyiz.”

Ülkedeki çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Filistin’e dayanışma eylemine katılan göstericiler, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara son verilmesi, Gazze’ye yönelik kuşatma ve saldırıları protesto etmek amacıyla önceki gün öğle saatlerinde başkentin simge mekanlarından Oxford Caddesi’ndeki Marble Arch’ta toplanıp İsrail’i protesto etmişti.

Naciye Batkıtar’da bu protesto eylemine katılmıştı. Batkıtar önceki dönemlerde Londra’da UETD İngiltere Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştı. Türk ve İngiliz vatandaşlığı olan Naciye Batkıtar aynı zamanda evli ve bir çocuk annesi. İngiliz polisinin Naciye Batkıtar’ı hangi gerekçeyle tutukladığına dair bir açıklama gelmedi.

İLGİLİ HABERLER