Londra’da Kilit Çalışanlardan “Kiralık Ev” Protestosu

 Londra’da Kilit Çalışanlardan “Kiralık Ev” Protestosu

BBC

Londra’da yaşayan kilit çalışanlar, sosyal konut öncüsü George Peabody’nin kiralarını artırma planlarını protesto ettiler. Peabody konut derneği, kilit çalışanlara indirimli fiyatlarla ev kiralamasıyla biliniyor. Cumartesi günü Bank of England yakınlarında gösteri düzenleyen kiracılar, kiralarda %9’a kadar artış görebileceklerini belirtti.

George Peabody heykelinin yanında Cornhill ve Threadneedle Street arasında eylem yapan kampanyacılar, “George Peabody toprağında kalkardı” yazılı dövizler taşıdılar. Amerikalı bir banker olan Peabody, 1862’de kendi adını taşıyan vakfını kurmuş ve Londra çevresinde sosyal konut alanları inşa etmişti.

Kiracıların Endişeleri

Victoria Park Toplum Derneği Başkanı Mary Pimm, %9’luk bir artışla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Kiralarda dondurma çağrısı yapıyoruz, ancak müzakere yapmaya hazırız. Şu anda %3,4 olan enflasyon oranından daha fazla olan herhangi bir artışı kabul etmeyiz,” dedi. Kiracılardan Kevin Biderman ise, “Her şey artıyor. Gaz, elektrik ve şimdi kiralar da artacak, bu mali durumumuz üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olacak,” dedi.

Peabody’den Açıklama

Peabody adına bir sözcü, “Herhangi bir kira artışının hoş karşılanmadığını anlıyoruz. Eski taç mülklerinde yaşayan sakinlerin yarısından fazlası, kiralarda değişiklik olmayacak veya ortalama %5,4 artacak. Tıpkı diğer tüm konut dernekleri gibi, artan maliyetleri mevcut evlerin bakımını sürdürmek, ihtiyaç duyulan evler inşa etmek ve temel hizmetleri sağlamak arasında dengelemek zorundayız,” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER