• 20/05/2024

Londra’da on binler bir kez daha Gazze için yürüdü

 Londra’da on binler bir kez daha Gazze için yürüdü

Londra’da on binler bir kez daha Gazze için yürüdü

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının 99’uncu gününde, İngiltere’nin başkenti Londra’da 200 bin kişinin katılımıyla Filistin’e destek yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşte Filistin bayraklarının ve ‘Savaş koalisyonunu durdurun’ yazan pankartların yanı sıra İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ) ‘soykırım’ davası açan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin de bayraklarının açıldığı görüldü.

Daily Mail’in haberine göre, İngiltere’nin ABD ile birlikte Yemen’deki Husilere düzenlediği saldırıdan bir gün sonra düzenlenen yürüyüş, aynı zamanda bu yıl Londra’da düzenlenen ilk geniş katılımlı Gazze’ye destek yürüyüşü oldu. Filistin bayrakları taşıyan Londralılar, “Özgür, özgür Filistin” sloganları attı.

Yürüyüş sırasında 1700 polis memurunun görev yaptığı bildirilirken, Queen Victoria sokağından bir araya gelen eylemciler, buradan Parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti. Bazı kişilerin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun maskesini taktığı ve elinde kırmızı boyaya bulanmış oyuncak bebeklerin olduğu da kameralara yansıdı.

İngiltere’nin Yemen’deki Husilere yönelik saldırısına da tepki gösteren eylemciler, Yemen’in Filistin’i desteklediğini söyleyen dövizler taşıdı. Yürüyüş sırasında açılan bir pankartta “İngiltere ve ABD savaş istiyor. Yemen Filistin’i destekliyor. Gazze yaşamak istiyor” yazılıydı. Bazı pankartlarda “Nehirden denize özgür Filistin” sloganının da yazılı olduğu görüldü.

Öte yandan, bugün yapılan yürüyüşten önce, İngiltere hükümeti yürüyüş sırasında ‘cihat çağrısı’ yapan kişilerin gözaltına alınması tavsiyesinde bulunmuştu. İçişleri Bakanı James Cleverly de Londra Metropolitan Polisi tarafından ‘protesto sırasında düzen ve güvenliğin nasıl sağlanacağı ile ilgili’ kendisine bilgilendirme yapıldığını bildirmişti.

Cleverly’den önce bu görevde bulunan Suella Braverman, kaleme aldığı bir makalede, Londra polisini Gazze’ye destek eylemlerini yasaklamadığı için eleştirmiş, ardından Başbakan Rishi Sunak, kabinede revizyona giderek Braverman’i bu görevden almıştı. Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’teki ‘Aksa Tufanı’ saldırının ardından İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başlamasıyla, o günden bu yana Londra’da hemen her cumartesi günü kitlesel yürüyüşler düzenleniyor.

İLGİLİ HABERLER