• 20/05/2024

Londra’da “Türkiye Yüzyılı” Sergisi ve Trafalgar Meydanı’nda İftar

 Londra’da “Türkiye Yüzyılı” Sergisi ve Trafalgar Meydanı’nda İftar

Londra’da “Türkiye Yüzyılı” Sergisi ve Trafalgar Meydanı’nda İftar

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkiye’nin tarihini ve doğal güzelliklerini sergileyen “Türkiye Yüzyılı” adlı fotoğraf sergisi kapılarını açtı. Sergide, 40 fotoğraf yer alıyor ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden görüntüler sergileniyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan serginin açılışına, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ve Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Karakuş gibi önemli isimler katıldı. Ayrıca, çok sayıda davetli de serginin açılışında yer aldı.

Serginin İçeriği

Sergide, Ege sahillerinden antik kentlere, tarihi yapılardan muhteşem manzaralara kadar Türkiye’nin çeşitli güzelliklerini yansıtan 40 fotoğraf bulunuyor. Sergiyi gezenler, her bir karenin arkasındaki Türkiye’nin derin ve zengin kültürü hakkında bilgi ediniyorlar.

Ramazan Bayramı Tebriği

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın girişimiyle, Londra sokaklarında Ramazan Bayramı’nı kutlamak amacıyla özel bir etkinlik gerçekleştirildi. “Türkiye’den Birleşik Krallık’a ramazanın güzelliği ve ortak mirası kutluyoruz” mesajının yer aldığı dijital ekranlı kamyonet, önce serginin bulunduğu Londra Yunus Emre Enstitüsü’ne, daha sonra da Trafalgar Meydanı çevresine gezerek bayram tebriği iletti.

Kültürel Zenginliğin Sunumu

Kamyonetin dijital ekranında, geleneksel Türk süsleme sanatlarından örneklerle süslenmiş bir arka plan kullanılarak, Türkiye’nin kültürel zenginliği ve bayramın coşkusunun Birleşik Krallık’taki insanlarla paylaşıldı.

Trafalgar Meydanı’nda İftar

Londra’da ayrıca Ramadan Tent (Ramazan Çadırı) etkinliği kapsamında ise “Türk Kültür Gecesi” temalı dikkat çekici bir iftar organizasyonu gerçekleştirildi. İftara katılım bir hayli yoğun olurken, Türk müzisyenlerin Yunus Emre ilahilerinden oluşan büyüleyici yorumlarıyla izleyicileri büyüleyen Türkiye’nin kültürel zenginliği tanıtıldı.

İLGİLİ HABERLER