Londra’da Yüzbinlerce Kişi “Gazze’de Acil Ateşkes” İçin Meydanlara İndi

 Londra’da Yüzbinlerce Kişi “Gazze’de Acil Ateşkes” İçin Meydanlara İndi

Londra’da Yüzbinlerce Kişi “Gazze’de Acil Ateşkes” İçin Meydanlara İndi

Londra’da binlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için acil ateşkes çağrısıyla 11. kez ulusal bir yürüyüş düzenledi.

Başkentin sembolik meydanlarından biri olan Russell Meydanı’nda bir araya gelen kalabalık, 30 Mart Toprak Günü’nün 48. yıl dönümünde şehrin merkezindeki Trafalgar Meydanı’na yürüdü. Ellerinde Filistin bayrakları ve çeşitli sloganlarla, İsrail’in saldırılarına karşı seslerini duyurmayı amaçladılar.

Göstericiler, Gazze’deki soykırımı durdurma talebiyle İngiliz hükümetini silah satışıyla suçlayarak, İsrail’e yönelik silah ihracatının durdurulmasını talep etti. “Gazze’de katliam var” ve “İsrail’in savaş suçlarını fonlamayalım” gibi sloganlar taşıyan kalabalık, Trafalgar Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüşlerini sonlandırdı.

Mısır kökenli İngiliz aktör Khalid Abdalla, komedyen Alexei Sayle, ve Filistin asıllı İngiliz müzisyen Reem Kelani gibi ünlü isimler de bu ulusal yürüyüşe destek verdi.

Ancak, İsrail yanlısı bir grup da Waterloo Köprüsü yakınlarında karşı bir gösteri düzenledi. İngiliz polisi, iki grubun karşı karşıya gelmesini önlemek için güvenlik önlemleri aldı ve Filistin yanlısı göstericilerden bazılarını gözaltına aldı. Bu durum, yürüyüşe katılan diğer vatandaşlar arasında tepkilere neden oldu.

İLGİLİ HABERLER